Bolu Dağı trafiği yüzde 80 azaldı

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Bolu Dağı Tüneli eksikliklerine rağmen 14 yıl sonra açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tünelin açılması ile birlikte, binlerce yolcunun uğrak yeri ve 3 bin 500 kişinin fiili olarak çalıştığı Bolu Dağı’ndaki geçişlerin İstanbul-Ankara yönünde yüzde 80 azalması, buna bağlı olarak da buradaki işletmelerin iş yapamaz hale gelmesi nedeniyle esnaf kara kara düşünmeye başlamışken iki müjdeli haber geldi.
Ulusoy Genel Müdürü Mustafa Yıldırım, bir konsorsiyum oluşturarak, aralarında Starbucks, McDonald’s, Bolulu Hasan Usta ve birçok giyim firmasının outlet mağazalarının da yer alacağı dev bir tesis yapmayı planladıklarını söyledi. Varan Konaklama Genel Müdürü Alp Gürdil ise, Bolu Dağı’nda 35 yıllık tesisleri kapatmayacaklarını söyledi.

Mustafa Yıldırım, “Astaldi firmasının Elmalık Mevkii’ndeki 500 dönümlük arazisinin mülkiyeti Karayolları’nda. Buraya Bolu Dağı’ndaki işletmlerin oluşturacağı bir konsorsiyumla talip olacağız. Eğer konsorsiyum ihaleyi alabilirse, 2009 yılında tesisi hizmete açarız” dedi.

Bolu Dağı’nda işletmecilik yapan esnafın morali ise iyice bozuldu. Cemal’in Yeri Lokantası’nın sahibi Cemal Küçük, “Bolu Dağı’nda yaz aylarında günlük 5 ton et tüketimi yapılıyor, burası Bolu ve Düzce’deki esnaflar için de kazanç kapısı” derken, Köroğlu Et-Mangal’ın işletmecisi Alihan Hacıeyüpoğlu, “Burayı ihale yolu ile verecekler. Zengin sermaye grupları gelirse, bizim orada yer alabilmemiz imkansız” dedi.

ULUSOY GİDİYOR

ULUSOY Genel Müdürü Yıldırım, şubattan itibaren Bolu Dağı’ndaki tesislerini kapatacaklarını belirterek, Hendek’teki Taytem Tesisleri’nin yanına 15 milyar yatırımla bir tesis yapacaklarını açıkladı.

VARAN KALIYOR

VARAN Konaklama Genel Müdürü Alp Gürdil, “35 yıldır Bolu Dağı’ndayız. Bolu Dağı’nın farklı bir özelliği, doğası var. Tesislerimiz kesinlikle kapatmayı düşünmüyoruz” şeklinde konuşuyor.Bolu Dağı geçişi

# 2 bin 871 metre uzunlukta 2 tüplü tünel

# 4 bin 644 metre uzunlukta 4 viyadük

# 917 metre uzunlukta 2 köprü

# 76 metre uzunlukta 1 üstgeçit

# 682 metre uzunlukta 12 alt geçit köprüsü

# Bolu Dağı Geçişi: 25.6 km otoyol, 1.6 km bağlantı yolu olmak üzere 27.2 km

# Otoyol (2x3 şeritli), bağlantı yolu (2x2 şeritli)

Bu kültür devam etmeli

BOLU Dağı’nın en tanınmış işletmelerinden biri olan İsmail’in Yeri Et Lokantası’nın sahibi İsmail Çolak, “Bolu Dağı’nda bir kültür oluşmuş ve ülke dışına dahi yayılmış durumda. Bu kültürün devam ettirilmesi gerekiyor. Burada 3 bin 500 kayıtlı işçi çalışıyor. Bunların 800 tanesi civar köylerden. Bu insanlar işsiz kalacaklar” diyor.

Yer tahsisi yapılmalı

BOLU Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabahattin Yamaner, “Ekonomik kayıpları en aza indirmek için, bu güzergahtaki iş yerlerinin tespiti yapılarak Bolu tarafındaki Astaldi şantiyesinin bulunduğu Elmalık Mevkii ile Kaynaşlı tarafındaki tünel girişine konaklama merkezleri yapılabilir” diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious