Bolu Dağı'nda buzlanmaya son

Bolu Dağı'nda buzlanmaya son .12842
  • Giriş : 13.12.2007 / 14:06:00

Bolu Dağı viyadüklerinde buzlanma problemi çözülüyor. Bolu Tüneli'ne kurulan otomatik buzlanmayı algılama ve önleme sistemi yaklaşık birkaç gün içinde devreye girecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapımına 17 yıl önce başlanan Bolu Dağı Tüneli, geçen yıl açılmış ancak viyadüklerdeki buzlanma sürücülere zor anlar yaşatmıştı.

Bölgenin yapısı nedeniyle sürekli rüzgar alan 3 viyadükte, buzlanmayı önleyici bir sistem kuruldu. Türkiye'de ilk kez Bolu Dağı viyadüklerine yerleştirilen bu sistem tamamen otomatik.

Otomatik buzlanmayı algılama ve önleme sistemi 3 kısımdan oluşuyor. Hava ölçüm istasyonlarından alınan veriler, GPRS sistemiyle pompa istasyonlarına ulaşıyor.

İstanbul-Ankara güzergahında Bolu Dağı Tüneli'nden önceki 3 viyadükte ve tünel giriş-çıkışlarında, 7 hava ölçüm ve 3 pompa istasyonu bulunuyor.

Viyadüklerde ısı 1 derecenin altına düştüğünde, boruların içindeki buz çözücü sıvı madde, spreyleme sistemiyle yola püskürtülüyor.

Yaklaşık 1.5 ayda tamamlanan ve 10 milyon dolara mal olan bu sistem kış ayları boyunca 7 gün 24 saat devrede kalacak.

Mobil araçlar da hizmette

Viyadüklerdeki buzlanmayı önlemek amacıyla alınan diğer bir önlem ise mobil araçlar.

Buzlanmayı önleyici sistem yaklaşık birkaç gün içinde devreye girecek ancak güvenli sürüş için yapılması gereken ilk şey; sürücülerin hız limitlerini aşmamaları.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious