Bolu Dağı'nda yoğun kar yağışı var

Bolu Dağı'nda yoğun kar yağışı var.13194
  • Giriş : 29.12.2008 / 11:21:00

Bolu Dağı'nda kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Kar kalınlığı bölgede 40 santimetreye ulaştı. Kar yağışı nedeniyle yurt genelinde pek çok ilde de köylere ulaşılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


BOLU DAĞI'NDA YOĞUN KAR YAĞIŞI

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, gece başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran yağışla birlikte Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan yoğun kar yağışı, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Karayolları ekipleri, TEM Otoyolu'nun ulaşıma kapanmaması için güzergahta karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Trafik ekipleri ise kar yağışı ve buzlanmaya karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bolu Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte kar yağışının 3 gün aralıklarla devam etmesinin, yarın ve çarşamba günü etkisini artırmasının beklendiğini bildirdi.

Bolu'da kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığını belirten Öztabak, ''Kar yağışı etkisini sürdürüyor. Akşam saatlerinde kar yağışıyla birlikte buzlanma olacak. Sürücülerin dikkatli olması gerekiyor'' dedi.

YURTTA KIŞ

Yurtta soğuk hava ve kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün gece Pozantı, Tufanbeyli, Saimbeyli, Aladağ ve Feke ilçelerinde başlayan kar yağışı devam ediyor.

Etkili kar yağışı nedeniyle, Adana-Aladağ yolu ulaşıma kapandı.

Ayrıca ilçelerden Tufanbeyli'de 17, Feke'de 17, Aladağ'da 8, Saimbeyli'de 4 köyle ulaşım sağlanamıyor. Ekipler, ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, Pozantı ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nun Tarsus-Pozantı bölümünde trafik güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, Otoyolu trafiğe açık tutmak amacıyla tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, tırların otoyola çıkışlarına da izin vermiyor.

-KONYA-

Öte yandan, Konya merkez ile bağlı ilçeler ve diğer yerleşim birimlerinde gece başlayan kar yağışı,etkili oldu.

Yaşamı olumsuz etkileyen kar nedeniyle Çeltik, Yunak, Cihanbeyli, Kulu ve Doğanhisar ilçelerinde bugün ilköğretim ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi.

Konya'yı Afyonkarahisar (İstanbul, İzmir yolu), Karaman, Aksaray, Adana ve Ankara'ya bağlayan kara yollarında kar yağışının sürdüğü, sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Yetkililer, sürücüleri zincir, takoz ve çekme halatı olmadan yola çıkmamaları konusunda uyardı.

Konya Atatürk Havaalanı yetkilileri ise bugün 09.10'da İstanbul'a yapılması gereken uçak seferinin, THY'ye ait uçak kar yağışı nedeniyle İstanbul'dan gelmediği için yapılamadığını söyledi.

Karaman'da kar yağışı sonucu 10 köy yolunun kapandığı, yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

-KAYSERİ-

Bu arada, kar yağışı ve tipi nedeniyle Kayseri-Malatya kara yolunun Uzunyayla ve Ziyarettepe, Kayseri-Kahramanmaraş kara yolunun ise Dokuzdolanbaç bölgelerinde ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, Kayseri-Ankara, Kayseri-Adana, Kayseri- Malatya ve Kayseri-Kahramanmaraş kara yolunda kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine bağlı ekipler de köy yollarının ulaşıma kapanmaması için bu sabah kar temizleme çalışmalarına yeniden başladı.

Kent merkezinde ise Büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan belediyelerine ait ekipler kar temizliğini sürdürüyor.

-KIRŞEHİR-

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde de kötü hava koşulları nedeniyle, ilköğretim, lise ve dengi okullarda eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

Çiçekdağı Kaymakamı Serdar Köse, kar yağışı nedeniyle ilçede 44 köy yolunun da ulaşıma kapandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*