Bolu Tüneli 11 hükümet, 16 Bakan eskitti

Bolu Tüneli 11 hükümet, 16 Bakan eskitti.13818
  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Bolu Dağı'ndaki trafik çilesini sona erdirecek olan proje'de sona yaklaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi açılışı 23 Ocakta yapılacak tünelin diğer yönünün ne zaman tamamlanacağı ise henüz belli değil.

Yapımına 1993 yılında başlanan, 11 hükümet ve 16 Bakan eskiten Bolu Dağı Gecişi Projesi'nde sona yaklaşıldı.

2005 Eylülünde kazı çalışmaları tamamlanan projenin 2006 sonunda bitirileceği sözü verilmişti. Ancak bugüne kadar 900 milyon dolar harcanan inşaat bir türlü tamamlanamadı.

3 kilometre tünel, 4.5 km uzunluğunda 4 adet viyadük ve 26 km asfalt yoldan oluşan Bolu Dağı Geçişi'nin İstanbul-Ankara yönü neredeyse hazır. Resmi açılış, 23 ocakta Başbakan Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi tarafından yapılacak. Projenin çift yönlü olarak faaliyete geçeceği tarihse henüz belli değil.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul-Ankara istikametindeki 1 şeritin, Kurban Bayramı'nda açılabileceğini söylemişti.

Bayram trafiğini rahatlatacağı düşüncesiyle sevinçle karşılanan bu söz, projeyi yapan İtalyan Astaldi şirketi'ne takıldı. Yolun ve tünelin henüz hazır olmadığı açıklayan şirket, tek şeritten geçişe onay vermedi.

Şimdi asaklıkların 23 ocağa kadar tamamlanarak tünelin bir yönlü de olsa araç tarfiğine açılması bekleniyor.

Proje tamamen bitirildiğinde, karlı havaların korkulu durağı Bolu Dağı geçişi 35 kilometreden 26 kilometreye düşecek. İstanbul-Ankara arası 3.5 saate inerken karda, siste mahsur kalan araç görüntüleriyse tarihe karışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious