Bolu Tüneli 2007'ye kaldı

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Bakan Özak, Bolu Dağı Tüneli'nin bir yanın bittiğini diğer yanını ise daha tamamlanmadığını belirterek "Bu durumda tünelin tümünü Nisan-Mayıs ayında açacağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özak, tünelde bir takım sensörler bulunacağını ifade ederek, “Kar yağdığında, buz oluştuğunda bu sensörler, otomatik olarak buzları eritecek. Onun için de ihale ve yapımını bekliyoruz ki tam sağlama alalım” şeklinde konuştu.

Özak, bu nedenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ya yolun bir bölümünü bu ay sonu, Ocak başı gibi ya da tümünü Nisan-Mayıs ayında açmayı düşündüklerini söyledi.

KARADENİZ SAHİL YOLU

Özak, 544 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu konusunda bilgi verirken de, Tirebolu ve Araklı tünelleri ile Giresun'daki viyadük hariç 536 kilometrelik bölümünün yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Şu anda “müthiş bir çalışma” yürütüldüğünü dile getiren Özak, “Sayın Başbakan'ın tespit edeceği bir günde, Samsun'dan girip Sarp'a kadar otobüsle gideceğiz ya da başka bir modelle açacağız inşallah” dedi. Bakan Özak, açılışın, bütçe yoğunluğu nedeniyle 2007 yılı başında gerçekleştirileceğini bildirdi.

3. KÖPRÜ GÜZERGAHI 2007 BAŞINDA BELİRLENECEK

Özak ayrıca, boğaza 3. köprü ile ilgili ihalenin 2007 yılında yapılacağını belirtti. Güzergahı, 2006'da belirlemeyi amaçladıklarını ancak bunun gerçekleşemediğini ifade eden Özak, 2007'nin ilk aylarında tespitin yapılacağını söyledi.

Daha sonra ihale aşamasına geçileceğini kaydeden Özak, “Projeye çok fazla talep var. Dünyanın en önemli firmaları, ki bunlar arasında İtalyanlar, Fransızlar, Çinliler, İngilizler var, Türk ortaklarıyla birlikte bu işe talipler” dedi
Bakan Özak, yap-işlet-devret modeli uygulanacak projenin, başladıktan sonra 4 yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious