Bolu Tüneli yazlık bir tünelmiş

Bolu Tüneli yazlık bir tünelmiş.13818
  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Açılışından beri sık sık kapanan Bolu Tüneli'nin durumu Karayolları'nın açıklamasıyla netleşti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bolu'da yoğun kar yağışı, D-100 ve TEM yollarının Bolu Dağı geçişlerinde ulaşımı dün de engelledi. Bölgede kar kalınlığı, son iki günde etkili olan kar yağışıyla birlikte 47 santime ulaştı. Bu sırada azıldığından beri 'aralıklarla hizmet veren' Bolu Dağı Geçişi dün temizlenmesi için yine bir süre trafiğe kapatıldı.

Bolu Dağı tüneli açılmasına rağmen ne eski yoldan ne de 900 milyon dolar masrafla açılan yeni yoldan geçemeyen sürücüler perişan oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü'yse 'Bolu Dağı Geçişi Projesi'ne, buzlanma ve karlanma sensörlerinin dahil olmadığını dün itiraf etti. Teknik şartnamesi hazırlanan söz konusu sistem yaz aylarında monte edilecek, gelecek kış kullanıma geçilecek.

İtalyan firma: Açmayın
Türk ve İtalyan Başbakanları tarafından 23 Ocak günü Başbakan Tayyip Erdoğan ve İtalyan Başbakan'a Romano Prodi'nin katılımıyla açılan Tünel'in İstanbul-Ankara istikametindeki bölümünün geride kalan bir hafta içinde iki kez kapatılması, projenin yüklenicisi İtalyan Astaldi firmasının "Eksikler var, açmayın" uyarısını yeniden gündeme getirdi.
Astaldi, Kurban Bayramı öncesinde Karayolları'na noter kanalıyla gönderdiği uyarı yazısında, tünelin buz çözücü ve sinyalizasyon gibi elektrifikasyona dayalı bölümlerinin tamamlanmadığına dikkat çekerken, "Doğabilecek kazalardan sorumlu değiliz" demişti.

Karayolları savunmada
Karayolları Genel Müdürlüğü dün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, tünelde trafik güvenliği ve akışı açısından hiç bir sorun bulunmadığı belirtilirken, tünele erişmeden önce toplam uzunluğu 4.5 km olan dört viyadükten özellikle üçüncüsünde buzlanmanın çok ciddi boyutlara ulaştığı vurgulandı.
Bu kesimde seyreden TIR'ların tedbirsiz davranması nedeniyle zaman zaman kaydığı ve yolun trafiğe kapandığı vurgulanan açıklamada, bunun bakım çalışalarını da aksattığı kaydedildi.

'Yolda kalmak bitti'!
Karayolları'nın tünel açıklamasında özetle şöyle denildi:
"Bu yıl kış öncesi trafiğe açılan Bolu Dağı Geçişi, Ankara-İstanbul istikameti trafiği önemli ölçüde rahatlatmış, geçmişte yaşanan uzun süreli kapanmalar nedeniyle araçlar ve yolcuların yollarda uzun süre mahsur kalmaları da artık geçmişte kalmıştır. Tünelin açıldığı günden itibaren pek çok kişi kuruluşumuza teşekkürlerini iletmiştir. Trafik güvenliğiyle ilgili sistemler ile hava kirliliği, yangın ve trafik kazaları gibi olumsuz durumlarda devreye girecek en ileri teknik ve teknoloji, ayrıca
akıllı ulaşım sistemleri bu projede tesis edilmiştir. Diğer yollarda kullandığımız kar, buz mücadelesi dışında, dünyadaki uygulamalar da araştırılarak, otomatik sensörlerle yoldaki kar ve buzlanmayı tespit ederek gerekli müdahaleyi anında yapabilecek yöntemlerin bu projede uygulanmasına karar verilmiştir ve 2007 yılı içinde tamamlanarak hizmete alınması planlanmıştır. Otomatik buz önleme sistemi, mevcut projemizin parçası değildir."

Yazın test edilir
Karayollarının açıklamasında söz konusu sistemin devreye girmesinin en erken gelecek yılı bulacağı da şu sözlerle belirtildi:
"Bu uygulama ilk kez bu kesimde yapılacaktır. İdaremizce uygun görülen teknik şartname hazırlanma aşamasındadır. Bugünlerde çalışmalar tamamlanacak ve önümüzdeki yaz aylarında monte edilecektir. Test çalışmalarının ardından önümüzdeki kış kullanıma geçilecektir."
Açıklamada tünelde en ufak bir güvenlik zafiyetinin bulunmadığı, kameralarla izlendiği, yangın söndürme, aydınlatma, havalandırma ve acil haberleşme sistemlerinin tamam olduğu belirtildi.

TMMOB: Fiyasko
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası da yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan olumsuzlukların ve tüneldeki eksikliklerin, 'bu iddialı' projeyle örtüşmediğini savundu. "Eksikler var, açmayın" uyarısının dikkate alınmadığı vurgulanan açıklamada, "Bolu Dağı'nda yaşanan fiyaskodan sonra kamuoyunun, 'İnsan hayatı mı yoksa politik hesaplar mı daha önemlidir' sorusuna yanıt bulması gerekmektedir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious