Bolu tünelinde bir ayda 30 kaza

Bolu tünelinde bir ayda 30 kaza.12842
  • Giriş : 07.04.2008 / 09:24:00

Kamyonların tek şerite düşürdüğü dağ yolunu aşmaya çalışan araç sahipleri, yapımı 15 yıl süren Bolu Dağı Tüneli'nin açılışını bayram havasında kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bolu Dağı, sürücüler için yıllarca kâbus oldu. Kamyonların tek şerite düşürdüğü dağ yolunu aşmaya çalışan araç sahipleri, yapımı 15 yıl süren Bolu Dağı Tüneli'nin açılışını bayram havasında kutladı.

Ancak bu yolu ilk kez kullanan sürücüler, neredeyse her gün kazaya sebep oluyor. İstanbul istikametine doğru seyahat edenler, yolun eğim ve virajlarını hesaba katmadan tünel çıkışında aniden hızlarını artırıyor. Yokuş aşağı inerken direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücüler için kaza kaçınılmaz oluyor. Bu mevkide sadece ocak ayında 30 kaza kayıtlara geçti. Ankara istikametinde ise tem tersi bir durum hakim. Söz konusu bölgede ocakta sadece 1 kaza meydana geldi. Yaşanan sıkıntıyı aşırı hıza bağlayan Bölge Trafik Şube Müdürü Orhan Başaran, önümüzdeki günlerde kazaların azalacağını savunuyor. Yolu bilen sürücülerin daha yavaş seyrettiğini vurgulayan Başaran, tünelin çıkışına hız azaltıcı kabartmalar yapılacağını da sözlerine ekliyor.

Hız sınırı 70 kilometre

İstanbul-Ankara arasındaki trafiği önemli oranda rahatlatan Bolu Dağı Tüneli, 23 Ocak 2007'de açıldı. Bu tarihten sonra D-100 Karayolu'ndaki trafiğin yüzde 95'i TEM Otoyolu'na kaydı. Bölgede meydana gelen kazaların büyük bölümü aşırı hızdan kaynaklanıyor. 37 kamerayla 24 saat gözetlenen tünelin çıkışında hız sınırı 70 kilometre. Bu kurala uymayanlara ceza kesilerek adreslerine gönderiliyor.

İstanbul-Ankara istikametinde 23 Ocak 2007'de açılan tünelle birlikte D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı geçişindeki trafiğin yüzde 95'i TEM Otoyolu'na kaydı. Açıldığı tarihten 1 Nisan'a kadar tünel içerisinde hiç kaza meydana gelmedi. Tünel çıkışında, Ankara-İstanbul yönünde, Düzce il sınırına kadar olan 3,5 kilometrelik otoyolda 116 Trafik Kazası meydana geldi. Aynı mevkinin İstanbul-Ankara istikametinde 21 kaza oldu. Otoyolun Düzce il sınırından Kaynaşlı'ya kadar olan kesimde ise 154 kazanın meydana geldiği belirtildi. Tünel açıldığı günden bugüne kadar geçen yaklaşık bir yıllık sürede D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı kesiminde araçlar 7 kez trafik kazasına karıştı. Tünel açılmadan önce 5 aylık dönemde Bolu Dağı'nın Abant kavşağından Düzce il sınırına kadar olan kesiminde 48 kaza oldu.

Bolu Dağı Bölge Trafik Şube Müdürü Orhan Başaran, kazaların nedenini sürücülere bağlıyor. Önümüzdeki günlerde kazaların daha da azalacağına inanan Başaran, bu inancını kazalardaki istatistiklere dayandırıyor. Başaran, sürücülerin Bolu Dağı geçişindeki otoyola acemi olmaları nedeniyle kazaların meydana geldiğini belirterek, şunları kaydediyor: "Sürücülerimiz otoyola acemi. Yolun eğimi ve virajlarını hesaba katmadan tünel çıkışında aniden hızlarını artırıyor. Bu da kazalara neden oluyor. Yolu bilenler, yavaş ve dikkatli seyrediyor." Başaran, geçişte hız sınırının 70 kilometre olduğunu ancak sürücülerin bu kurala uymadığını belirtiyor. Başaran'ın verdiği bilgiye göre, 70 kilometrelik hız sınırını yüzde 30'a kadar aşanlara 115 YTL, üzerine ise 237 YTL para cezası kesiliyor ve adreslerine gönderiliyor.

Kazaların Ankara-İstanbul istikametinde yoğunlaşmasını, tünel çıkışında ışığı gören sürücülerin hızlarını artırmasına bağlayan Başaran, rampa aşağı ve virajlı olan yolda direksiyon hâkimiyetlerini kaybeden yolcular için kazaların kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. Aynı mevkinin İstanbul-Ankara istikametinde yolun rampa yukarı olması nedeniyle kazaların az olduğuna dikkat çeken şube müdürü, "Otoyollar belirli standartlara göre yapılıyor. Hız fiziksel olarak düşürülemez. Ancak işaret levhaları konuluyor. Çok levha da sürücülerin dikkatini dağıtıyor." diye konuşuyor. Başaran, Karayolları ile görüştüklerini, tünelin hemen çıkışından itibaren zemine hızı azaltıcı kabartma işaretleri yapılacağını aktarıyor. Orhan Başaran, 37 kamera tarafından 24 saat gözetlenen tünelle ilgili hiçbir sorunlarının olmadığını dile getiriyor.

Karayolları Otoyol Çaydurt Bakım ve İşletme Şubesi yetkilileri de ortalama yüzde 5 eğime sahip olan yolun standartlara uygun olduğunu belirtti.
Bolu Dağı Tüneli çıkışında son üç aydaki kazalar

* Ankara-İstanbul istikameti (3,5 kilometrelik kısım)
* Ocak: 27 maddi hasarlı, 2 yaralamalı, 1 ölümlü
* Şubat: 5 maddi hasarlı, 2 yaralamalı
* Mart: 6 maddi hasarlı, 1 ölümlü
* İstanbul-Ankara istikameti: (3,5 kilometrelik kısım)
* Ocak: 1 maddi hasarlı
* Şubat: 2 maddi hasarlı, 1 yaralamalı
* Mart: Yok

D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişi (Abant Kavşağı'ndan Düzce il sınırına kadar)
Tünel açıldığı günden bu yana 5 maddi hasarlı, 2 yaralamalı, tünel açılmadan 5 aylık dönemde ise 48 kaza oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious