Bolu Valisi'nden ezber bozan sözler

Bolu Valisi'nden ezber bozan sözler.9521
  • Giriş : 05.07.2008 / 11:31:00

Kürt sorununun tartışıldığı Abant Platformu'nda Bolu Valisi'nden ezber bozan sözler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abant Platformu'nun Kürt Sorunu başlıklı toplantısına Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar damgasını vurdu. Vali “Ben ayrı bir Kürt devleti kurmak istiyorum diyen bir Kürt'e rastlamadım” dedi.Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bünyesindeki Abant Platformu'nun gerçekleştirdiği 'Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' toplantısında Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar çarpıcı tespitlere yer verdi.

500 BİN GÖZALTI

Vali Akpınar 19 yıllık valiliğinin büyük bir bölümünü Güneydoğu'da yaptığını belirterek "'Ben ayrı bir Kürt devleti kurmak istiyorum' diyen bir Kürt'e rastlamadım. Türkiye'deki ayrılık 12 Eylül'den sonra yaygınlaştı. Bu dönemde 50 dolayında kişi idam edildi, 500 bin kişi gözaltına alındı ve işkence yapıldı. Anadolu'nun diğer yerlerinde işkenceye uğrayanlar, bana 'polis işkence yaptı, asker işkence yaptı' dedi. Güneydoğu'da ise 'Ben Kürt olduğum için işkenceye uğradım' dedi" şeklinde konuştu.

HUKUK ÜSTÜN OLMALI

Akpınar, sorunların çözümünün çok karmaşık olduğunu belirterek "Aslında bürokrasinin direttiği sorunları yaşıyoruz. Ben 45 yaşındayım, demokrasi içinde yaşamak istiyorum. Ne yapayım 70'inden sonra göreceğim demokrasiyi. Ben hukukçunun değil, hukukun üstün olduğu bir toplumda yaşamak istiyorum" diye konuştu.

YAŞANANLAR KONUŞULMALI

Toplantıya katılan gazeteci, öğretim üyesi ve yazarlar Kürt sorunu ve barışıyla ilgili şunları söyledi:

Prof. Dr. Mete TUNÇAY: Kürtler, geç kalmış bir milliyetçilik havası içinde. Türkiye'de ciddi bir Kürt sorunu var. Ama Kürt çözümü yoktur.

Salim USLU (HAK İŞ Başkanı): Bugünlerde gerçekleşen operasyonlarda bir milat çıkacağını umuyorum. Demokrasi karşıtı kalkışmalara bu ülkede de hesap sorulacağını göreceğimiz umudumuza kapılmak önemli bir gelişme. Dünyada daha fazla demokrasi olduğu için yıkılan bir ülke yoktur. Bireyle devlet arasındaki krizi aşmanın yolu demokrasiden geçer.

Mehmet KAYA (Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı): Türkiye'nin başta Kürt meselesi olmak üzere sorunlarından mutabakat sağlamaması durumunda, inanın işler giderek zorlaşacak.

Sadık YALSIZUÇANLAR (Gazeteci Yazar): 12 Eylül sonrasında 500 bin Kürt soruşturmadan geçirildi. 67 askeri marş ezberletildi, canlı kurbağa yutturulmuş, kola şişesinin üzerine oturtulmuş. Yaşanan acılar konuşulmadan çözüm bulunamaz.

Altan TAN (Yazar): Bir arkadaşım, "Kürtler bir arada yaşamaya hazır" dedi. Peki buna Türkler ne kadar hazır? Din siyasette, Kürtler'i bir kandırma aracı olarak kullanıldı. Aydınlarımız kızsalar bile... Bediüzzaman Said Nursi'nin bakışı son derece önemli. Din bu noktada çok büyük katkılar sağlayacak. Yeter ki kötü niyet olmasın.

Ali BULAÇ (Yazar): Kürt konusunun uluslararası boyutu var. Türkiye’deki gelişmeleri bunların dışında tutmak mümkün değil. Kentlerin kenarından merkeze doğru başlayan hareket, son dönemde en fazla artan tehlike olarak ortaya çıkıyor. Kürt sorunu bunlardan biridir.

Cengiz ÇANDAR (Gazeteci Yazar): İlker Başbuğ bir konuşmasında, Kürt konusunun bir grup hakkı olamayacağını, kişisel haklar çerçevesinde ele alınabileceğini söyledi. Oysa bu lastikli bir konu. Kişisel hakka indirgemek ne kadar bir çözüm sağlar.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious