Bölücü başı Öcalan, DTP milletvekillerine yine kızdı

Bölücü başı Öcalan, DTP milletvekillerine yine kızdı.7923
  • Giriş : 25.08.2007 / 18:08:00

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, DTP milletvekillerine yine kızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmede, DTP'li vekillere ateş püskürdü. Öcalan, "Yemin olduğu gibi kabul edilemez" dedi.

İmralı Cezaevi'nde avukatlarıyla yaptığı olağan görüşmede güncel ve siyasi olayları yorumlayan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, Meclis'te yemin eden DTP'li vekilleri eleştirdi. Öcalan şöyle konuştu:

"YEMİN OLDUĞU GİBİ KABUL EDİLEMEZ"


"Mesela, Meclisteki yemin töreninden önce bir protokol hazırlanıp halka ön açıklama yapılabilirdi. Bu yeminin hangi koşullarla yapılacağı belirlenebilirdi. Bu yemin anayasal bir zorunluluktur, yapılması gerekir. Fakat böyle olduğu gibi kabul etmek de doğru değil. Bu halkın bu kadar çabası, emeği göz ardı edilmemeliydi.

En azından Birinci Meclis'teki Kürt milletvekillerinin tutumu örnek alınabilirdi. Onlar da 1920 Meclisi'nde yemin ettiler, burası önemli; Bu vatanı birlikte işgalden kurtarmak ve birlikte özgürce yaşama adına yemin ettiler! O dönemin meclisi, anayasası, o dönemin koşulları araştırılmalıdır. Bu şekildeki bir yemin kabul edilebilecek bir yemindi.

Meclisteki politik duruş önemlidir yoksa DTP'yi AKP'nin kuyruğuna takmışlar demek gerekir. Bahçeli de eğer samimi ise, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu tehlikeleri görüyorsa, finansal sermayenin Ortadoğu'ya müdahalesini, çatıştırıcı ve parçalayıcı politikalarını ve Irak'ı ne hale getirdiğini görüyorsa, gerçekten söylediği gibi milliyetçi ve yurtsever ise ve inkar politikaları yerine kardeşlik temelinde kimliğimizi tanıyacaklarsa, 1920'lerdeki kucaklaşmayı gerçekleştirmeye hazırsa gerçek bir kucaklaşma yaşanır. Türkiye demokratik güçlü ve örnek bir model halinde gelebilir."

DTP'NİN PKK'YLA İLİŞKİSİ YOK


Öcalan sözlerine şöyle devam etti: "Ayrıca DTP'nin elinde silah olduğunu iddia ediyorlar, DTP'nin öyle silahla bir ilgisi yok, PKK ile hiçbir bağlantısı ve ilişkisi yok. DTP, Kürt sorununun çözümüne dönük politika yapan bir partidir. Sorunun çözümü adına gerektiğinde PKK ile arabuluculuk yapmaya da çalışabilir, onu da yapabilirler mi tartışılır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious