Bölücülerin son hedefi din bağı

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Türkler’le Kürtler arasındaki en büyük çimento olan Müslümanlık bağını koparmaya çalışan PKK, Zerdüştlük propagandası yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Propagandanın etkisini artırmak için Zerdüşt'ün Kürt olduğu iddiası yayılıyor

Son yıllarda başta PKK olmak üzere, bölücü ve ayrılıkçı grupların Kürt vatandaşlar üzerinde uygulamaya çalıştığı bir proje dikkat çekiyor. Marksist felsefeye dayalı bölücü örgüt, Kürt vatandaşların Türklerle olan en büyük bağını zayıflatmak için Zerdüştlük propagandası yapıyor. PKK ve bölücü gruplar, iddialarını etkileyici kılabilmek için ise ateşi kutsal sayan Zerdüşt'ün Kürt olduğunu iddia ediyor. Kürtçü yayın yapan internet siteleri ve yayın organları son dönemde giderek artan bir şekilde Zerdüştlük propagandası yapılıyor. Kürt olduğunu iddia ettikleri Zerdüşt'le ilgili kitaplar ve makaleler yazıyor, şarkılar besteliyorlar. 'Zerdüşt' serisi albümleriyle tanınan Reşo da bunlardan biri. Kürt vatandaşlar arasında yaygınlaştırılmaya çalışılan Zerdüştlükle ile ilgili ilk sonuçlar 2006'da PKK militanları arasında yapılan bir anketle ortaya çıktı. Grupların niyetini deşifre eder nitelikteki anket, terör örgütüne yakınlığıyla bilinen 'Ülkede Özgür Gündem' gazetesinde 30 Ocak 2006'da 'Dağda Lopez dinleniyor, Orhan Pamuk okunuyor' başlığıyla yayınlandı. Fırat Haber Ajansı kaynaklı haberde Türkiye, İran ve Irak'taki 300 PKK militanına yöneltilen "En çok beğendiğiniz dini önder kim?' sorusuna yüzde 34 oranında 'Zerdüşt' cevabı verildiği belirtildi. Ankette, 'Hz. İsa' seçeneği Zerdüşt'le aynı oranda destek görürken, ölülere tapınılan bir inancın kurucusu olan Mani yüzde 11'le üçüncü sırada, Hz. Muhammed ise yüzde 10'la dördüncü sırada yer aldı.

KİMLİKLERİ TAHRİP OLUR

PKK'nın oyununu anlatan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır eski milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, bu anketin PKK çevrelerinde çok ciddi sıkıntılara neden olduğunu ve daha sonra Özgür Gündem'in bu haberle ilgili bir yalanlama yazdığını anlattı. Hatipoğlu, "O anket yüzünden infial oldu, gazete toplandı, haberi internet sitelerinden bile kaldırdılar. Kürtler üzerinde hesap yapan emperyalist güçler her şeyden önce Kürtler’in Müslüman kimliklerini tahrip etmek için operasyon gerçekleştiriyorlar. Kuzey Irak’ta ciddi misyonerlik faaliyeti var. Kuzey Irak'ta 100'e yakın kilise örgütüyle organize bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapıyor" diye konuştu. Kürtler'in en bariz özelliklerinden birisi nin Müslüman yapıları olduğunun altını çizen Hatipoğlu, "Bu hassasiyet ortadan kalkınca, Ortadoğu'da Müslüman olmayan yeni bir yapılanma oluşur. Yahudi İsrail ve Hırıstiyan Ermenistan'dan sonra Müslüman olmayan yeni yapılanma ortaya çıkar. İslami hassasiyet ortadan kaldırılınca Kürtler asimile edilebilecek bir topluluk haline gelir" dedi. Türkiye Kürtleri'nin Türkler'le entegrasyon çok güçlü olduğunu hatırlatan Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim en büyük ortak paydamız İslam. Bu hassasiyeti ortadan kaldırmaya çalışmak Türkiye'nin bütünlüğünü yıkmaya çalışmakla eş anlamlı. Türkiye Kürtleri, Türkler'le savaşmamış bir kitledir. O siteler materyalist İslam düşmanı bir tutum izlemeselerdi, tahribatları çok daha fazla olacaktı. O çizgiyi izlemiş olmalarındandır ki, Kürtler onlara ve onların arzu ettikleri eğilimlere itibar etmemişlerdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious