Bolu'da 16 bin kişi okur-yazar değil!

Bolu'da 16 bin kişi okur-yazar değil!.17657
  • Giriş : 07.01.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 07.01.2009 / 00:14:29

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası kapsamında yaptığı araştırmada Bolu'da 16 bin 200 kişinin okuma-yazma bilmediğinin ortaya çıkması üzerine çalışma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kent merkezi ve ilçelerinde okuma-yazma bilmeyenlerin tespitine çalışılıyor. Öğretmenevinde Vali Halil İbrahim Akpınar başkanlığında düzenlenen toplantıya daire müdürleri, muhtarlar ve müftülük görevlileri katıldı.

Vali Akpınar, Bolu'daki eğitim-öğretimin daha üst seviyeye çıkartılması, okur yazar oranının artırılması için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Toplantıyı kentte kaç kişinin okuma yazma bilmediğini tespitinin ardından bu kişileri okur-yazar yapmak için düzenlediklerini belirten Akpınar, şunları kaydetti: "Bolu aslında eğitim altyapısı ve olanakları açısından Türkiye'nin en iyi illerinden bir tanesi. Gerek devletin yaptırmış olduğu, gerekse hayırsever iş adamlarımız tarafından yapılan çalışmalarla okul, yurt, pansiyon ve spor salonları ile altyapı hizmetleri iyi ölçüde sağlanmış. Zaten 'Türkiye okuyor', 'Ana kız okuldayız' gibi kampanyalar da yürütülüyor. Öncelikli amacımız okuma yazma bilmeyenleri isim isim, ev ev tespit etmektir. Tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı ve okuma yazma öğretmeyi arzu ediyoruz."

SEZER: OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN TAMAMI TESPİT EDİLMELİ

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer de, il merkezi ve ilçelerde yapılan tespit çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sezer, okuma-yazma bilmeyenlerin tamamının tespit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sezer, şunları aktardı: "Başbakanlık'tan gelen bir genelge ile okuma yazma bilmeyenlerin tespit edilmesi yönünde bazı talimatlar verildi. Daha sonra gelen başka bir genelge ile de okuma yazma bilmeyenlerin nasıl tespit edileceği belirtildi. Okuma yazma bilmeyenlerle ilgili en büyük sıkıntımız kişilerin tespit edilmesi yönünde. TÜİK kayıtlarına göre ilimizde 16 bin kişinin okuma yazma bilmediği belirtiliyor. Bunun yarısı kadar olsa 8 bin gibi bir rakam ortaya çıkar. Bu kadar büyük bir rakamın tasnif edilmesi lazım. Teker teker kayıt altına alınması lazım. Köylerde nüfus azaldığı için bu sayıların il merkezinde de ilçe merkezlerinde de büyük bir çoğunluğu merkezdedir. Bu çalışma muhtarlarla, imamlarla birlikte yapıldığında hanelerde okuma yazma bilmeyenler hemen ortaya çıkar. Şehir merkezlerindeki çalışmalar ise daha sistemli bir çalışmaya bağlı. Gerçek sayı bilinmediği zaman bunlar bizleri sıkıntıya sokacak."

Konuşmaların sonunda toplantıya katılanların önerileri dinlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*