Bolu'da 600 yıllık bayram geleneği

Bolu'da 600 yıllık bayram geleneği.17412
  • Giriş : 08.12.2008 / 13:29:00

Bolu'da köylüler 600 yıllık bayramlaşma geleneğini sürdürüyorlar. 4 köyün sakinleri bir araya gelerek işte böyle topluca bayramlaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bolu'da 600 yıllık bayramlaşma geleneği sürdürülüyor. Merkeze bağlı Yeni Akçakavak, Yazıören, Bahçeköy ve Ahmetler köyünde yaşayan vatandaşlar, asırlardır süren geleneklerini her bayram coşkuyla devam ettiriyor.

Yazıören, Bahçeköy ve Ahmetler köyünde yaşayan vatandaşlar, Kurban Bayramı namazında Yeni Akçakavak köyü Vakıf Mahallesi Camii'nde bir araya geldi. Kılınan bayram namazının ardından köylülerin yaşlıları önde olmak üzere bayramlaşmak için sıraya girdi. Bayramlaşma nedeniyle caminin avlusunda uzun kuyruklar oluştu. Köylülerin tamamı birbiriyle bayramlaştı. Yeni Akçakavak köyü muhtarı Mehmet Keser, bayramlaşma geleneğinin çok eskilerden beri devam ettiğini belirterek, "Tarihini tam olarak bilemiyorum, ama 600 yılı buluyor. Biz de büyüklerimizden gördüğümüz gibi aynen devam ettiriyoruz. Bayram geleneğimiz camide bayramlaşma ile bitmiyor. Bayramlaşmadan sonra herkes evlerine gider ve evlerde ağırlamalar yapılır. Biz böyle gördük. Çocuklarımız da bizlerden bu şekilde görüyor. Bundan sonraki geleneği de onlar sürdürecek'' dedi.

Köylüler de, geleneklerini her bayram devam ettirdiklerine vurgu yaparak, "Atalarımızdan kalan bir mirastır. Biz de bu mirası sürdürüyoruz. Bayramlaşma birlik ve beraberliğimiz artmasını sağlıyor. Bayramlaşma sayesinde bu köylerde yaşayan herkes birbirini tanıyor, her zaman hal hatırlarını soruyor." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*