Bolu'da dayakçı kocalara uyarı

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

BOLU’da geçen yıl eşini döverek mahkemelik olan 13 kocaya uyarı cezası, 1 kişiye ise 6 ay evden uzaklaştırma cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koca dayağı yiyen, kötü muamele gören ve aşırı alkol alarak huzuru bozan eşlerinden rahatsız olanlar soluğu mahkemede aldılar. Geçtiğimiz yıl Bolu Sulh Hukuk Hakimliği, ailelerin, çocuklarının korunması ve boşanma öncesinde yuvaların yıkılmaması için 13 kocaya, eş ve çocuklarına şiddet uyguladıkları gerekçesiyle uyarı cezası verdi. 1 kocaya ise 6 ay uzaklaştırma cezası verdi. Uyarı cezası alan kocaların, aile içi şiddete devam etmesi durumunda ise 3 ile 6 aya kadar hapis istemi ile dava açılıyor.

Bolu Baro Başkanı Gazanfer Günler, şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara baro bünyesinde kurulan Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun ücretsiz hukuki yardımda bulunacağını söyledi. Günler, “Cebir ve şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara ücretsiz olarak hukuki yardımda bulunacağız. Evden uzaklaştırma cezası alan eşlerin aile bireyleri ile iletişimlerinin engellenebilmesi için, kendilerini emniyet birimlerine yönlendireceğiz. Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonumuz her türlü yol gösteriminde bulunacak” dedi.

Günler, Bolu Valiliği ile birlikte kadın sığınma evi açacaklarını belirterek, “Kadın sığınma evinin kurulabilmesi için Bolu Valisi Ali Serindağ ile bir görüşme yaptık. Vali Serindağ konuya çok sıcak yaklaştı ve yer tahsisi yapılması için çalışma başlattı” diye konuştu.

Bolu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Rahşan Aydın ise uyarı ve evden uzaklaştırma cezasına uymayan eşler hakkında 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası talebinde bulunulduğunu ifade ederek, şunları söyledi;
“Uyarı ve evden uzaklaştırma cezası verilen kocalara, evdeki eşyalara zarar vermesi, ailesini rahatsız etmesi, alkol ve uyuşturucu kullanmış halde eve gelmesi gibi durumlarda 3 aydan 6 aya kadar hapis talebiyle sulh ceza mahkemelerind0e dava açılıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious