Bolu'daki gıda zehirlenmesinden etkilenenlerin sayısı 133'e yükseldi

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Bolu'da önceki gün meydana gelen gıda zehirlenmesinde hastanelere başvuran öğrencilerin sayısı 133 olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastane koridorlarında uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar çocuklarını muayene ettirmek için sıra bekledi. Oluşan yığılma nedeniyle hastane yetkilileri bir sedyeye iki çocuk yatırmak zorunda kaldı.

Zehirlenme vakasının ilk başvuruları Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum Hastanesi'ne yapıldı. İlk tedavileri yapılan öğrenciler daha sonra ambulanslarla Köroğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Önceki akşam saatlerinde hastanelere başvuran öğrenci sayısı 23 civarında iken velilerin birbirinden etkilenmeleri sonucu gece sabaha kadar 133 civarında öğrenciye hastaneye kaldırıldı. Hastaların arasında 2 tane yetişkin yaşlarda kişinin olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre sabah saatlerine kadar hastanelere başvuranlardan 1 yetişkin hariç diğerleri taburcu edildi. Bolu Valiliği konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hastalardan alınan kültürlerin Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Bolu Devlet Hastanesi'nde gerekli ekimlerinin yapıldığı belirtildi. Okullara yemek veren fabrikanın öğrencilere dağıttığı yemeklerin iki günlük nümunelerinin alınarak Ankara İl Kontrol Labaratuarı'na gönderildiğinin ifade edildiği açıklamada sonuçlarının bir gün içinde belli olacağı açıklandı.

İddialar üzerine bir açıklama yapan Akça Yemek Fabrikası sahibi Selim Akça, çocukların yemek dışında herhangi bir gıda ürününden zehirlenmiş olabileceğini ifade ederek kendi işletmesinin zan altında bırakılmasının haksızlık olduğunu belirtti. Şirketinin 20 okuldan toplam 4 bin öğrenciye yemek dağıtımı yaptığını dile getiren Akça, "Geçen günlerde Gerede ilçesinde benzeri bir hadise yaşandı. Ancak öğrencilerin marketlerden ya da kantinlerden aldıkları patates cipsinden zehirlendikleri ortaya çıktı. Yemekte kullandığımız malzemeleri günü birlik alıyoruz ve bunlar gıda mühendislerimizin kontrolünde kullanılıyor. 4 bin öğrenciye aynı yemeği verdik. Yemekten zehirlenme olsaydı her okuldan daha fazla kişi zehirlenirdi. Buna rağmen Tarım İl Müdürlüğü ekipleri fabrikalarında inceleme yaparak nümuneleri aldı. Laboratuar sonuçları geldikten sonra her şey belli olacak. Sonuçların temiz çıkacağından şüphem yok." dedi.

Hastaneye yetkilileri yaptıkları görüşme sonucunda sadece 15 öğrencinin karın ağrısı ve mide bulantısı nedeniyle başvurduğunun belirtildiğini açıklandığını vurgulayarak ailelerin birbirilerinden etkilenerek hastanelere akın ettiğini dile getirdi. Bu arada zehirlenme olayı ile ilgili adli ve idari soruşturma devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious