Bolu'daki yangın kontrol altında

Bolu'daki yangın kontrol altında.7394
  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Bolu'nun Mudurnu İlçesi'ndeki orman yangını kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yangının çıkmasının ardından harekete geçen Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yangın bölgesine gitti. Ardından Bolu merkez başta olmak üzere yakın ilçelerden çok sayıda itfaiye aracı gönderildi. Yangına ilk müdahaleyi yapan ekiplere daha sonra Ankara, Düzce ve Sakarya'dan yangın sönderme ekipleri 14 arazöz, 3 dozer, 2 grayder katıldı. Karadan yapılan söndürme çalışmalarına havadan da 3 yangın sönderme helikopteri katıldı. Akşam saatlerine kadar devam eden çalışmalar sonucunda yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Bu arada Bolu Valisi Ali Serindağ ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Olayla ilgili açıklama yapan Serindağ, olayı haber aldıkları andan itibaren Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait bütün ekiplerin bölgeye gönderildiğini söyledi. Serindağ, "Saat 13:00 sıralarında başlayan yangın bu saat itibariyle büyük oranda kontrol altına alındı. Bölgede tehlike büyük ölçüde atlatılmış durumda. Rüzgarın durumuna göre oluşabilecek muhtemel olumsuzluklara karşı arkadaşlarımız tedbirlerini almış durumda. Şu an itibariyle tehlike bir cephede devam ediyor. Bunun için de gerekli çalışmalar yapılıyor. Yangın Beydere Köyü yakınlarında meydana geldi, ancak köyü tahliye etme durumu sözkonusu değil." şeklinde konuştu. Akşam saatlerine kadar devam eden yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Alevlerin etkili olduğu alanlar çember içine alındı.

Yangında şimdiye kadar 15 hektar örtülü alan, 5 hektar da tepe alan yandı. Ekipler bir yandan alevleri kontrol etmeye çalışırken, ateşin söndürüldüğü alanlarda soğutma çalışmaları sürüyor. Çevre köylerden çok sayıda vatandaş de söndürme çalışmalarına katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious