Bomba atmak Susurluk tezahürü

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Başkan Elkatmış, yeni memurları hizaya getirmek için bomba attırdığını söyleyen emekli komutan Tokat olayı için 'Susurluk'un tezahürü' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, emekli Korgeneral Altay Tokat'ın Güneydoğu'da görev yaptığı dönemde hâkim ve savcıları hizaya getirmek için birkaç bomba attırdığına ilişkin itiraflarını "Susurluk tezahürü" olarak yorumladı.
Komisyon üyesi milletvekillerinin görüşleri şöyle:

'Yargı harekete geçmeli'

Mehmet Elkatmış (AKP): Tokat, bir gerçeği ifade ediyor. Hâkimleri, savcıları hizaya getirme niyeti, işin bir başka vahameti. Maalesef askerin ne şekilde hareket ettiğinin göstergesi. Andıçlar, bu gibi hareketler Susurluk'u ifade ediyor. Ama bilinen bir şey. Bu durumda harekete geçmenin yargının görevi olması gerekiyor. İhbara gerek yok.

Hakan Taşçı (AKP): Gerçekten çok vahim bir durum. Bu tip beyanlarda bulunanlar üzerinde, başta Genelkurmay bir hesaplaşma yapmalı. Genelkurmay'daki soruşturmanın neticesini ve savcıların ne yapacağını beklemek lazım. Ama Şemdinli'den sonra bir savcının cesaret edip bu tür şeyleri değerlendireceğine ben pek inanmıyorum.
Ahmet Ersin (CHP): Terörün yaygınlaştığı dönemlerde hep aynı şeyler oluyor. Geçmişte de durumdan vazife çıkarma eğilimi vardı, şimdi de var. Güneydoğu'da bugün devlet hakimiyetinin tam olduğu söylenemez. Hükümetin teröre şaşı bakması, güvenlik güçlerine moral yönden katkı sağlamaması ve kimlik tartışmaları sonucunda, oradaki güvenlik güçleri de kendilerini yalnız hissediyor ve kendi işlerini kendileri görme eğilimine giriyor.

Halil Ünlütepe (CHP): Sayın Bülent Ecevit'in bir zamanlar bir demeci çıkmıştı, "Derin devlet vardır" diye. Bunun üst izlenimleri olarak yorumlanabilir mi bilemiyorum. Devletin varoluş sebebi insanı daha iyi, daha sağlıklı, daha iyi koşullarda yaşatabilmektir.
Belki terörün önüne geçmek için birtakım taktikler uygulanabilir ama bunlar insan haklarına saygı kurallarını ihlal etmemelidir. Hukukun üstünlüğü ilkesini bilseydi, böyle bir şey yapma cesaretini ve hakkını göremezdi.

'Başkası örnek almasın'

Hüseyin Güler (ANAP): Talihsiz bir açıklama. Zaten askeri savcılık yargı sürecini başlattı, sağlıklı bir adım. En azından bundan sonra kamu görevlilerinin atacağı her adımda yasa dışına çıkmasını engeller. Yasadışı faaliyetlerle devletin bekasının kurulması mümkün değil. Kamu görevlileri bunu örnek almasın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious