Bomba yüklü iki araç 18 can aldı

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, farklı mahallelerde bomba yüklü 2 aracın infilak ettiği, ilk bilgilere göre saldırılarda 18 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polis, ikinci patlamanın kent merkezindeki bir tamirhanede meydana geldiğini ve bu saldırıda da 8 kişinin öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını açıkladı.

YENİ HAFTA KANLI BAŞLADI
Irak’ın başkenti Bağdat’ta, sabah saatlerinde meydana gelen olaylarda ilk bilgilere göre 2 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Polisin ve görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Bağdat’ın orta kesimlerinde erken saatlerde düzenlenen havan topu saldırısında 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Bağdat’ın doğu kesimindeyse önce bir polis devriyesini hedef alan bomba patladı. İki kişinin yaralandığı bu saldırıdan 10 dakika kadar sonra da çöplerin arasına gizlenen bir bombanın patlaması sonucu yoldan geçen 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Başkent Bağdat’ta ayrıca, polis üniforması giyen ve polis aracı kullanan silahlı kişiler bir bankanın para taşıyan zırhlı aracına saldırdılar. Olayda 350 bin dolar çalınırken, kaçırılan 5 banka görevlisi daha sonra elleri bağlı halde bulundu. Banka görevlileri, saldırganların İçişleri Bakanlığına ait özel tim üniformaları giydiğini öne sürdü.

Bu arada, yine sabah saatlerinde Nineveh vali yardımcısının konvoyu, yola yerleştirilen bir bombanın hedefi oldu. Saldırıda vali yardımcısıyla 3 koruması yaralandı.

SADR HAREKETİNİN KAYIPLARI
Öte yandan, radikal Şii lideri Mukteda Sadr’ın siyasi ve askeri teşkilatlarının önde gelen 2 üyesi dünkü saldırılarda hayatlarını kaybettiler.

Sadr Hareketinin meclisteki grup sözcüsü Salih El Agili, siyasi hareket içinde yer alan Ali Hazım adlı bir kişinin Diyala’daki Huveyder köyünde Amerikan güçlerinin evine düzenlediği baskında öldüğünü söyledi.

Yine Sadr hareketinin askeri kanadı olan Mehdi Ordusu’ndan Halil El Maliki’nin, dün Basra’da silahlı kişilerce öldürüldüğü belirtildi. El Maliki, geçen yıl düzenlenen bir suikasttan kurtulmuştu.

İNGİLİZ ASKERİ ÖLDÜ
Basra’daki ABD Konsolosluğu yakınlarında yola yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu, 1 İngiliz askeri hayatını kaybetti.

İngiliz Ordu sözcüsü Yüzbaşı Katie Brown, İngiliz askerinin ölümüne neden olan saldırı nedeniyle civarda park etmiş durumdaki bazı araçların tahrip olduğunu ve henüz sayısını bilmedikleri bazı Iraklı sivillerin yaralandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious