Bomba yüklü minibüsün sır perdesi aralanıyor...!

Bomba yüklü minibüsün sır perdesi aralanıyor...!.8867
  • Giriş : 19.09.2007 / 08:23:00

Ankara'da ele geçirilen bomba yüklü minibüsteki 3 cep telefonu ile ilgili sır perdesi aralanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Telefonlara ait SİM kartlardan ikisinin Hakkari'nin Yüksekova ilçesine kayıtlı olduğu; ancak verilen adreslerin 'boş bir arsa'yı gösterdiği belirlendi. Polis, kartların kayıtlı olduğu isimlerin de sahte olabileceğini belirtiyor.

Kurtuluş çok katlı otoparkında etkisiz hale getirilen bombanın düzeneğinde kullanılan SİM kartlardan ikisinin de Hakkari Yüksekova'ya kayıtlı olduğu belirlendi. Ancak her iki adresin de sahte olduğu anlaşıldı. Bomba yüklü minibüsle saldırıyı da PKK'nın taşeron örgütü Kürdistan Özgürlük Şahinleri'nin (TAK) organize ettiği iddia ediliyor.

Ankara'da bomba yüklü minibüsle ilgili yürütülen soruşturma, Van'ın Başkale ilçesinden sonra Hakkari'nin Yüksekova ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerine sıçradı. Bomba düzeneğinde kullanılan 3310 marka cep telefonlarındaki SİM kartlardan ikisinin Hakkari'nin Yüksekova ilçesine kayıtlı olduğu öğrenildi. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Hakkari Emniyet Müdürlüğü'nden her iki adreste detaylı araştırma yapılmasını ve SİM kartların kayıtlı olduğu kişilerin gözaltına alınmasını istedi. Savcılığın yazısı üzerine harekete geçen Hakkari Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, SİM kartların adreslerini araştırdı. Yapılan incelemede, SİM kartların verildiği adreslerin boş arazi olduğu görüldü. Polis şimdi SİM kartların kayıtlı olduğu kişileri araştırıyor. Bu isimlerin de yüksek ihtimalle sahte olması üzerinde duruluyor. Van polisi de PKK ile ilişkili 11 kişinin peşine düştü.

Bomba yüklü araçla yapılması planlanan saldırıyı, terör örgütü PKK'nın eylemlerini kamufle etmek için kurulan Kürdistan Özgürlük Şahinleri'nin (TAK) organize ettiği iddia ediliyor. TAK, HPG (Halk Savunma Birlikleri) sorumlusu Dr. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'e bağlı bulunuyor. Organizasyonun TAK tarafından organize edildiğinin telefon kayıtları dışında istihbari çalışmalarla da ortaya çıkarıldığı belirtiliyor.

Bomba yüklü minibüste gözaltı sayısı 13'e çıktı

Kurtuluş Otoparkı'nda ele geçirilen bomba yüklü minibüs ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Van merkez ve Başkale ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltı sayısı 13'e yükseldi. Önceki gün sabah Başkale merkez ve köylerinde yapılan operasyonda gözaltına alınan 2'si kadın 7 kişinin ardından, dün de Başkale'de 4 kişi, Van merkezde ise 2 kişi gözaltına alındı. Zanlılar arasında 18 yaşından küçük 3 çocuk da bulunuyor. Olayla ilişkisi bulunduğu iddia edilen 5 kişi aranıyor. Önceki gün gözaltına alınan zanlılardan 3'ü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın isteği üzerine dün THY'nin tarifeli uçağıyla Ankara'ya gönderildi. Bu arada bomba yüklü minibüsün Van'dan Ankara'ya gittiği yönünde basın ve yayın organlarında yer alan haberler üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma hakkında gizlilik kararı alındığını belirten Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı açıklama yapmazken, İstanbul'dan çalındıktan sonra Başkale'ye getirilerek bir depoda bir yıla yakın saklı tutulduğu iddia edilen minibüsün ne zaman ve kimler tarafından getirildiği araştırılıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious