Bomba yüklü minübüsle ilgili ilginç sonuçlar çıkıyor!

Bomba yüklü minübüsle ilgili ilginç sonuçlar çıkıyor!.9813
  • Giriş : 15.09.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 15.09.2007 / 08:37:21

Ankara Kurtuluş Otoparkı'na bırakılan bomba yüklü minübüsle ilgili incelemelerden ilginç sonuçlar çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bombacı, cep telefonuyla PKK'nın ikinci adamını aramış

Savcılık, araçta bulunan ve bomba düzeneği için kullanılan üç cep telefonu hakkında veri toplamaya başladı. Bu amaçla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve GSM şirketlerine yazılar yazıldı. Cep telefonları ile sim kartların kimlere ait olduğu ve hangi baz istasyonlarından kimlerin arandığına ilişkin bilgiler talep edildi. Cep telefonlarının daha önceki sahibi olan bir kadına ulaşıldı ve gözaltına alındı. Ayrıca bombayı infilak ettirmek amacıyla kurulan cep telefonlu düzenekteki sim karttan, bir uydu telefonunun defalarca arandığı tespit edildi. Karşı taraftaki isim terör örgütünün ikinci adamı çıktı: PKK'nın elebaşısı Murat Karayılan'ın yardımcısı Suriyeli Dr. Behoz Erdal kod adlı Fehmen Hüseyin.

Soruşturmayı yürüten savcılığın talimatı ile GSM şirketlerinden istenen belgeler önceki gün polise ulaştı. GSM şirketlerinden gelen cevap, bombalama eyleminin ardında terör örgütü PKK'nın bulunduğu iddiasını güçlendirecek cinsten. GSM şirketleri, kullanılan sim kartlardan biri ile çok sayıda uydu telefonu ile görüşme yapıldığı bilgisini verdi. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın da dahil olduğu soruşturmada istihbarat kaynakları, ellerindeki verileri ortaya koyduklarında, sim karttan PKK'nın 2 numaralı adamının kullandığı uydu telefonu ile çok sayıda görüşme yapıldığı anlaşıldı.

Eylem emri PKK'lıdan

Savcılık, eylem emrinin PKK'nın 'Halk Savunma Güçleri sorumlusu' Dr. Bahoz kod adlı Fehmen Hüseyin tarafından verildiği kanaatinde. Soruşturmada Kandil Dağı'ndaki kamplarda bombalı sabotaj eğitimi alan özel kuvvetler timinin de saldırı için Kuzey Irak'tan gönderildiği yönünde bilgilere ulaşıldı. Kandil Dağı'ndaki örgüt kamplarında özel sabotaj eğitimi alan özel kuvvetler timinin saldırı için Kuzey Irak'tan yurda sokulduğu belirtiliyor. Bu arada bombalı araç içindeki üçüncü cep telefonunun da muhtemel bir riske karşılık ikinci kontrol anahtarı gibi infilak fitiline bağlanacak şekilde tasarlandığı belirlendi. Cep telefonlarının bir önceki sahipleri dün Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirilen telefon sahiplerinin, sorgularının ardından savcılığa çıkarılması bekleniyor.

11 Eylül saldırısının yıldönümü nedeniyle Ankara genelinde alınan geniş güvenlik önlemleri kapsamında, Sıhhiye Pazarı yanındaki çok katlı otoparka bırakılmış 06 VMP 11 plakalı, mavi renkli minibüs içerisinde yaklaşık 600 kilo patlayıcı madde ele geçirilmişti. Yapılan ilk araştırmada aracın çalıntı olduğu anlaşılmıştı.

'Minibüs' soruşturmasında 2 gözaltı daha

Ankara'da bir otoparkta ele geçirilen bomba yüklü minibüsle ilgili yapılan soruşturmada 2 kişi gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Gazi Üniversitesi'nden iki yıl önce atılan A.Ö. ve M.B isimli kişilerin gözaltına alındığı belirtildi. Emniyet ekipleri tarafından yapılan baskında A.Ö. isimli kişinin, evinde, M.B.'nin ise dışarıda gözaltına alındığı kaydedildi. Zanlıların iki yıl önce üniversiteden siyasi sebebiyle uzaklaştırıldığı öğrenildi. İki kişi sağlık kontrolü için Adlı Tıp'a götürüldü.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious