Bombabomba.com

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Bombabomba.com’un arkasına düştük, giden gidene

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarkan’ın hızlı bir girişi vardı müzik piyasasına. “Şımarık” şarkısıyla bir anda zirveye oturdu. Ve biranda mega star oldu. Milyonlar tarafından dinlenmeye ve sevilmeye başladı. Bu bir süre böyle devam etti. Neşeye ve hareketliliğe aç Türkiye bu defa pop müziğin farklı yorumcusu İsmail YK’yı zirveye taşıdı. Konserlerine on binlerce insan katılıyor, izdiham sahnelerine takılıyor fotoğraf makinelerinin flaşları.

Şarkı sözlerinin ikinci plana atıldığı artık su götürmez bir gerçek. Mesela artık Rafet El Roman’ın sözleri anlam dolu olan şarkıları İsmail YK ve Tarkan’ın şarkıları kadar dinlenmiyor, çok satmıyor.

Tarkan’ın pabucunun dama atılması meselesi var birde. İsmail YK’nın tutulan birinci albümünden sonra fazla ara vermeden ikinci albümünü piyasaya sürmesi ve yine çok satması albüm satışlarını alt üst etti. İsmail YK bunu “Ben bir albümlük şarkıcı olmadığımı gösterdim. Birinci albümüm çok satmıştı. İkinci albümümde çok sattı. Demek ki bir albümlük sanatçı değilim” diye değerlendiriyor.

Peki ya diğer albümler. Mahsun Kırmızıgül mesela. İsmail YK’laşmış bir albümle yaza giriş yaptı. Bu şekilde İsmail YK gibi çok satmayı planladığı düşünülüyor. Kırmızıgül, damar diye tabir edilen arabesk şarkılar seslendiriyordu. Mahsun gibi birçok örnek verilebilir.

Yapılan bir araştırma sonucu her üç kişiden birisi İsmail YK dinliyor. Yine aynı ankette her üç kişiden birisi İsmail YK’nın şarkılarının sözünü tasvip etmiyor. Ama yinede dinlemekten geri kalmıyor. Haber Aktüel’in magazin sayfasında da İsmail YK hakkında birçok habere yer veriliyor. Karaman’da ki sünnet şöleninde verdiği konserde bunun net bir örneği. Konseri 10 binden fazla kişi izledi. Eğlence yerini izdihama bıraktı.

Şarkılar değişti, ya dinleyicileri? Masalarında, çocukları kucaklarında müzik dinleyen fertlerin yerini konser sırasında çılgınlar gibi eğlenen ve sürekli sağında, solunda, önünde, arkasında bulunan kızları elle, sözle taciz eden erkekler aldı. Bir İsmail YK hayranı İsmail YK’nın konserinde gördüğü bir manzara karşısında hayretini gizleyemediğini söylüyor ve anlatıyor: “Yanımda bulunan biz erkek önündeki kızın boynuna kollarını sardı. Kız kafasını arkaya çevirip elini boynuna atan erkeğe baktı ve erkekten ‘eğer rahatsız olmuyorsanız elimi çekeyim’ sorusunu aldı. Kız bundan rahatsız olmadığını, açık bir şekilde kendisini taciz eden erkeğin konser boyunca elini boynuna sararak durabileceğini söyledi.” Bazı konser izleyicilerinde maalesef bu tür çirkeflikler görülmeye başlandı. 13 yaşındaki pop müzik dinleyicisi küçük Selim’in tabiriyle “dım tıs şarkılar” kültürü de yozlaştırmaya başladı. Konserlerde şarkıların yerine taciz olayları konsere damgasını vuruyor.

Şarkılar değiştikçe insanlarda değişiyor. Yani albüm çok, eğlenende çok, taciz de çok, tacizci de çok…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious