Bombacı Erdal P., PKK'lı ağabeyinin evinde saklanmış

Bombacı Erdal P., PKK'lı ağabeyinin evinde saklanmış.14071
  • Giriş : 10.01.2008 / 09:45:00
  • Güncelleme : 10.01.2008 / 09:58:01

Erdal P., Kuzey Irak'a kaçmak için ağabeyinin evinde saklanırken yakalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da 3 Ocak'ta meydana gelen bombalı saldırıyı gerçekleştiren Erdal P., Kuzey Irak'a kaçmak için ağabeyinin evinde saklanırken yakalandı. Erdal P.'nin bomba eğitimi aldığı ve İran'da faaliyet gösteren PJAK saflarında görev yaptığı belirtildi.

Diyarbakır'da 6 kişinin ölümü, 67 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyı gerçekleştiren Erdal P.'nin (23) Kandil Dağı'nda eğitim aldıktan sonra örgütün İran'daki uzantısı PJAK bünyesinde faaliyet yürüttüğü saptandı. Erdal P.'nin olaydan sonra saklandığı abisinin de PKK'dan kaydı çıktı. Bombacı, polisteki ifadesinde, terör örgütü kamplarında bir terörist tarafından silahla yaralandığını iddia etti.

Diyarbakır'daki hain saldırının çözülmesinde olay yeri inceleme ekiplerinin titiz çalışması önemli rol oynadı. Saldırının gerçekleştirildiği gün, Erdal P. ile araca bombayı yerleştirmede yardımcı olan PKK'lının ismine ulaşıldığı belirtiliyor. Eylemden 3 gün önce 1994 model Lada marka arabasını Fuat Kaya sahte ismini kullanan Erdal P.'ye satan Zülkif K.'nin verdiği eşkal de olayın failine ulaşmada önemli etken oldu. 2002'de PKK propagandası yapmaktan gözaltına alındığı, parmak izi kayıtlarıyla ortaya çıkan Erdal P.'nin yakalanması için nüfusa kayıtlı olduğu Kulp ilçesi ile il merkezinde operasyonlar düzenlendi. Emniyet İstihbaratı, 7 Ocak Pazartesi günü akşam saatlerinde zanlının Kayapınar beldesindeki ağabeyinin evinde olduğunu belirledi. Eve operasyon düzenleyen Özel Tim mensupları Erdal P.'yi, PKK'dan kaydı bulunan ağabeyinin evinde uyurken yakalandı. Evdeki aramalarda bir tabanca, bir el bombası, dinamit lokumları ile patlayıcı düzeneğinde kullanılan malzemeler ele geçirildi. Erdal P.'nin ağabeyi ve yakınlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi, yardım-yataklık etmek suçundan gözaltına alındı. Zanlılardan ikisinin PKK'dan kaydı çıktı.

Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alınan Erdal P. eylemi nasıl gerçekleştirdiğini de anlattı. Saldırıdan 3 gün önce sahte kimlikle otomobili aldığını ifade eden Erdal P., saldırıyı 'Hacı' ve 'Rızgar' kod adlı 2 teröristle Diyarbakır'ın Lice ilçesinde planladıklarını ve 40 kilo patlayıcı kullandığını itiraf etti. Eylemden 3 gün önce aracı dershane önüne park ettiğini aktaran Erdal P. şu bilgileri verdi: "Arabadaki bomba düzeneği telsiz kumandalı idi. Ertesi gün istihbaratını yaptığım sivil plakalı askerî servis otobüsü bombalı aracın yanından geçtiği sırada telsizin düğmesine bastım. Patlama anında, olay yerine 50 metre uzaklıktaki Şemse Allak Parkı'nda bulunuyordum. Eylemden sonra olay yerinden kaçıp yakınlarımın yanına gittim. Yakalanma riski olduğu için şehirden kaçamayacağımı anladım. Aramalar azaldıktan sonra K.Irak'a kaçmayı planlıyordum." dedi. Eylemden sonra televizyon haberlerinde öğrenci ve sivillerin öldüğünü ve yaralandığını duyduğunu söyleyen Erdal P., sorgusunda timsah gözyaşları da döktü. Erdal P., "Benim hedefim servis aracındaki askerlerdi. Patlamanın bu kadar etkili olacağını düşünmüyordum." şeklinde konuştu.

İntikam almak için yapmış

Emniyet'teki ifadesinde Silahlı Kuvvetler'in Kuzey Irak'taki kamplara yaptığı hava herakatının intikamını almak için bu eylemi yaptığını anlatan Erdal P., eylemden 13-14 gün önce Diyarbakır'a geldiğini söyledi. Erdal P., "Emri Amed bölge sorumlusundan aldım. Bana, 'Askerlere yönelik sansasyonel bir eylem yap' talimatı verildi. Diyarbakır'da bulunduğum sürece ağabeyimin evinde kaldım. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevli askerî personeli taşıyan servis otobüsüne eylem yapmaya karar verdim. Birkaç gün servis otobüsünün geçtiği caddede keşif ve istihbarat çalışması yaptım." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Komutanlığı, eylemde kullanılan bombayı Erdal P.'ye getiren ve araç içine yerleştiren terörist ile eylem emrini veren sözde Amed bölge sorumlusunun yakalanması için geniş çapta operasyon başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious