Bombacı kılık değiştirmiş!

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

İzmir, Marmaris ve Antalya'da art arda meydana gelen patlamalar sonrası polisin titiz çalışması meyvesini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de geçen günlerde Oyakbank ile Yamanlar'da bir kaldırımın bombalanması olayını gerçekleştirdiği iddia edilen terör örgütü üyesi Z.Y. (28) ile bu kişiye yardım ve yataklık ettiği ileri sürülen 5 kişi yakalandı. Z.Y.'nin kamufle olmak için Aliağa'da bir inşaatta "işçi" gib içalıştığı belirlendi. Zanlıların, ellerindeki 2.5 kilogram plastik patlayıcı ile birlikte Ege bölgesindeki turizm merkezlerinde eylem hazırlığı içinde olduğu belirtildi.
İzmir, Adana, Marmaris ve Antalya'daki patlamalar sonrası çalışmalarını derinleştiren Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir'de gerçekleştirdikleri başarılı operasyonla, örgütten aldığı talimatla turizm merkezlerinde bombalama olaylarına karışan bir kişi ile bu kişiye yardım ve yataklık eden 5 kişiyi yakaladı.

İzmir'de Oyakbank şubesinin bombalanması ve 4 kişinin yaralanması, Yamanlar semtinde bir kaldırıma bomba konularak 1 kişinin yaralanması olaylarını gerçekleştirdiği iddia edilen Z.Y. adlı örgüt mensubu polis tarafından takibe alındı. Z.Y.'nin Kuzey Irak'ta 1999 yılından itibaren elektronik cihazlar, telsiz ve patlayıcılar konusunda eğitim aldığı, 2006 yılına kadar silahlı eylemlere katıldığı, örgüt içinde sözde tim komutanlığı yaptığı belirlendi.

Terör örgütünün, turizm merkezlerinde eylem yapılması yönündeki talimatı üzerine Z.Y.'nin dört ay önce İzmir'e geldiği ve Oyakbank şubesi ile Yamanlar'da bir kaldırımın bombalanması olaylarını gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zanlının bu süre zarfında dikkat çekmemek için Aliağa ilçesinde bir inşaatta işçi olarak çalıştığı belirlendi. Z.Y.'nin, piknik tüplerinin kafasını çıkararak buraya plastik patlayıcı yerleştirdiği ve cep telefonu düzeneğiyle bombaları uzaktan kumanda ile patlattığı belirlendi. Z.Y. ile birlikte yakalanan Ö.D. (36), İ.A. (25), A.G. (28), K.Ü. (47) ve S.D.'nin (40), Z.Y.'ye yardım ve yataklık ettiği belirtildi. Zanlılardan Ö.D. ile İ.A.'nın bombalama olaylarından haberdar oldukları ileri sürüldü.

Z.Y.'nin Aliağa'da kaldığı evde yapılan aramada 2.5 kilogram plastik patlayıcı, 2 adet elektrikli infilak kapsülü ve bomba yapımında kullanılmak üzere bol miktarda malzeme ele geçirildi. Zanlılardan K.Ü.'nün evinde yapılan aramada da, bol miktarda örgütsel doküman ve yayın ele geçirildi.

Ülke turizmine darbe vurmak isteyen terör örgütü PKK'nın bu amaçla sahil beldelerine gönderdiği teröristlere internet üzerinden talimat verdiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious