Bombacı öyle bir savunma yaptı ki..

Bombacı öyle bir savunma yaptı ki...15146
  • Giriş : 18.05.2009 / 11:53:00

Mecidiyeköy'de yakalanan Bülent Öztürk, "Üzerinde bomba olan herkes canlı bomba mı?' şeklinde savunma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öztürk, "Üzerinde bomba taşıyan herkes eylem yapacak diye bir kural mı var? İddianamede bir sakatlık var. Kürt kimliğimden dolayı yargılanıyorum. Davanın siyasi boyutu var." dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Bülent Öztürk ve Şehabettin Demir katıldı. Şehabettin Demir'in avukatı Yüksel Karakaş, müvekkilinin diğer sanık Bülent Öztürk'ü evinde misafir ettiği için tutuklandığını anlatarak, "Bülent Öztürk'ü Ali olarak tanımıştır. Mevcut kimliği hakkında bilgisi yoktur. Müvekkilim iddia edildiği gibi büyük bir eylemin içinde olsaydı, Bülent Öztürk'ün yakalanmasından sonraki 4-5 saatlik zamanda kaçardı" dedi. Örgütsel bağlantı bulunmadığını savunan Karakaş, "Bir gazetecinin örgütün üst düzey yöneticisiyle görüştüğü günümüzde, bir kişinin örgüt üyesi olduğu iddia edilen kişiyle telefon görüşmeleri nedeniyle tutuklu olması haksızlıktır. Müvekkilim okumamış, okul hasretiyle çocuklarını okutmaya çalışan, onuruyla yaşayan sıradan bir insandır. Tahliyesini istiyorum." dedi.

Mecidiyeköy'de çantasında bombayla yakalanan Bülent Öztürk ise canlı bomba olmadığını iddia etti. Herhangi bir eyleme katılmadığını savunan Öztürk, "Üzerinde bomba olan herkes canlı bomba mı? Üzerinde bomba taşıyan herkes eylem yapacak diye bir kural mı var? İddianamede bir sakatlık var. Kürt kimliğimden dolayı yargılanıyorum. Davanın siyasi boyutu var. Böyle bir iddianameyle yargılanmayı doğru bulmuyorum. Kurgulanmış olaylar iddianamedeki gibi ele alındığında böyle bir hale geliyor" dedi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*