Bombacı Polat'ı yakalatan 'sır telefon' ortaya çıktı

Bombacı Polat'ı yakalatan 'sır telefon' ortaya çıktı.17458
  • Giriş : 28.01.2008 / 23:32:00

Bombacı Erdal Polat'ın emniyet müdürlüğüne bir kadının yaptığı ihbar üzerine yakalandığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır'da 3 Ocak günü meydana gelen ve 7 kişinin ölümü, 66 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili yürütülen soruşturmada, bombacı Erdal Polat'ın para üzerindeki parmak izinden değil, emniyet müdürlüğüne bir kadının yaptığı ihbar üzerine yakalandığı ortaya çıktı.

Paradaki parmak izinin ise yakalandıktan sonra tespit edildiği belirlendi. Olaydan 4 gün sonra Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla arayan ve can güvenliği nedeniyle kimliği soruşturma dosyasına yansıtılmayan bir kadının, "Ayın 3'ünde Dedeman Oteli'nin arkasındaki olayı 6 yıldan beri PKK'nın içinde bulunan Botan kod adlı Erdal Polat yaptı. Bu kişi şu anda Huzurevleri semtindeki Dr. Sıtkı Göral Caddesi, 80'inci sokak, Irmak-4 apartmanı, zemin kat 2 numaralı dairede saklanmaktadır. Ayrıca beraberinde getirdiği çok sayıda silah ve patlayıcı da yanındadır. Bu terörist çok tehlikelidir. Başka canları yakmadan yakalayın" dediği belirtildi. Bu ihbar üzerine harekete geçen Özel Harekat ve Terörle Mücadele Şubesine bağlı polis ekiplerinin nöbetçi hakimlikten aldıkları arama ve el koyma kararından sonra adı geçen adrese giderek olası bir çatışma ihtimaline karşı çevre güvenliği aldıktan sonra bombacıyı sağ olarak yakaladıkları bildirildi.

Bombacının yakalandıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nda incelemeye alınan paralar üzerinde parmak izinin saptandığı, sağ avuç içi izlerinin 3 adet 50'likle, 1 yüzlük banknot üzerinde çıktığı tespit edildi.

4 KİŞİYE TAKİPSİZLİK

Bombalı saldırıda kullanılan aracın sahibi ile aracın satışına şahitlik eden 3 kişi hakkında savcılıkça takipsizlik kararı verildi. Parmak izi için delil olarak el konulan araç bedeli paralar da, yenileriyle değiştirilerek araç sahibine iade edildi.

Diyarbakır'da 3 Ocak günü meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken, olayda bomba konularak patlatılan aracı satan Z.K. ile aracın satışına şahitlik eden S.K., M.G. ve B.M. hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu 4 kişinin olayla hiçbir şekilde bağlantıları bulunmadığı gerekçesiyle haklarında takipsizlik kararı verilmesinden sonra, Başsavcılık el konulan eşya ve paranın da iadesine karar verdi. İncelenmek üzere el konulan ve adli emanete alınan 4 cep telefonu ve simkartlar da sahiplerine iade edildi. Bombacı Erdal Polat'ın aracı satın aldığı Z.K.'ya verdiği 3 bin 900 YTL ile 250 Euro'nun, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'nda parmak izi tespiti amacıyla incelenmesi sırasında üzerlerine `Ninhidryn' adlı kimyasal madde döküldüğü, bu nedenle kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Bunun üzerine Başsavcılık, Merkez Bankası'na bir yazı yazarak paraların değiştirilmesini istedi.

YENİ PARALARLA DEĞİŞTİRİLDİ

Yazıda, 3 Ocak günü meydana gelen bombalı saldırıdan sonra yürütülen soruşturma kapsamında parmak izi ve delil toplanması amacıyla bahse konu paraların incelemeye alındığı, incelemenin tamamlanmasından sonra üzerine kimyasal maddeler dökülen bu paraların kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle değiştirilmesi istendi. Banka, Başsavcılığın talebi doğrultusunda araç sahibi Z.K.'ya 3 bin 650 YTL'yi ödedi. Emanete alınan 250 euro ise Z.K.'ya elden teslim edildi. Başsavcılık, 3 adet 50 YTL'lik banknot ile 1 yüzlük banknotun ise, üzerlerinde bombacı Erdal Polat'ın parmak izi olduğu gerekçesiyle soruşturma dosyasında delil olarak saklanmasına karar verip, Z.K.'ya iade etmedi. Söz konusu 250 YTL'nin, Adliye'deki mevcut suçüstü ödeneğinden tamamlanarak Z.K.'ya verileceği belirtildi.

ASKERİ SERVİSLER İPTAL EDİLDİ

Bu arada askeri personelin taşındığı servis aracının hedef alınmasından sonra askeri personelin hizmetinde kullanılan servis araçları da geçici olarak kaldırıldı. Askeri personelin bağlı bulundukları kurumdan mesaileri bitip çıkınca, kendi imkanlarıyla evlerine gittikleri bildirildi. Orduevi ve Jandarma Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Emlak İstimlak Daire Başkanlığı ile 2'inci Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışan personelin yararlandığı servis araçlarının, ikinci bir emre kadar kaldırıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious