Bombacıdan şok eden itiraf

Bombacıdan şok eden itiraf  .25005
  • Giriş : 15.03.2008 / 13:05:00

İstanbul'da terör örgütü PKK üyelerine karşı yürütülen operasyonlarda, bombalı eylemlerle örgüte destek sağlamak amacıyla doğu illerinden getirilen 5 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak Bahçelievler'deki bir parka bomba düzeneği yerleştirirken suçüstü yakalanan zanlılardan birinin lise öğrencisi olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan zanlılardan birinin polisine verdiği ifade ise dikkat çekti. Arkadaşlarının bomba koyduğu bir alışveriş merkezine kendi ailesinin de gittiğini öğrenen terör zanlısının, "Bunu öğrendiğimde çok etkilendim. Demek ki kendi ailemi bile öldürebilirdim. Bizi kandırdılar" dediği öğrenildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin il genelinde yaptığı istihbarat çalışmalarında terör yandaşlarının hassas dönemlerde bombalı eylemler gerçekleştirileceği bilgisine ulaşıldı. Özellikle doğudaki askeri operasyonların ardından büyük ölçüde eleman kaybı yaşayan terör örgütü PKK, büyük şehirlerde sansasyonel eylemler için doğu bölgelerinden İstanbul'a elemanlar gönderdi. Eylem yapamaz hale gelen örgüt, çıkış yolu olarak daha küçük yaştaki kişileri bombalı eylemlerde kullanmayı planladı. Bu sayede hem sansasyonel eylem yapılacak, hem de halk içinden gelen kişilerin bu eylemleri gerçekleştirdiği izlenimi verilecekti.

2007 yılının son aylarından itibaren örgütün bu tür eylemler yapacağını belirleyen terör birimleri İstanbul'da bazı kişileri terör sabıkalarından yola çıkarak takibe aldı. Ailelerinde daha önceden terör yandaşlığından sabıka bulunan zanlıları takip eden ekipler, zanlıların Üsküdar, Zeytinburnu ve Bahçelievler'de bombalı eylemlere katıldıklarını belirledi. Yeni eylem hazırlığındaki zanlıları 11 Mart 2008 gecesi Bahçelievler'de yakın takibe alan polis, Levent Kırca-Oya Başar Parkı'na bomba yerleştirmeye çalıştığı sırada 3 zanlıyı yakaladı. Aynı olay kapsamında biri lise öğrencisi olan 2 kişi de daha sonra gözaltına alındı. Zanlıların üzerlerinde ve kaldıkları evlerde yapılan aramalarda çok sayıda patlayıcı madde bulunduğu belirtildi. Ele geçen malzemeler arasında patlamaya hazır bomba düzeneği ve bomba yapımında kullanılan malzemeler de yer aldı. Ayrıca bir kurusıkı tabanca, çok sayıda mermi ile düzenek haline getirilmiş masa saati de ele geçirildi. Zanlılardan birinin lise öğrencisi olduğu ve Çocuk Şube ekipleri tarafından adliyeye götürüleceği öğrenildi.

Operasyonun ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen zanlıların ifadeleri alındı. Zanlıların ailelerinde terör sabıkalıları bulunduğunu belirleyen polis çarpıcı ifadelerle de karşılaştı. Metin isimli zanlı ifadesinde, arkadaşlarının bomba koyduğu bir alışveriş merkezine kendi ailesinin de gittiğini öğrendiğinde pişmanlık duyduğunu anlattı. "Bomba koydukları yer ailemin de gittiği bir yerdi. Öğrendiğimde çok şaşırdım, etkilendim. Demek ki kendi ailemi bile öldürebilirlerdi. Bizi kandırdılar" diyen bombacı pişmanlık duyduğunu anlattı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin son bir yıl için verdiği bilgiler de oldukça dikkat çekici. Polis, bir yıl içinde doğudan İstanbul'a gönderilen örgüt üyelerinin yüzde 60'ının yakalandıkları belirtildi. Operasyonlarda yakalanan zanlıların yüzde 80'in ise itirafçı olarak örgütle ilgili bilgi vermesi dikkat çekti. İstihbarat kaynakları özellikle son dönemde eylem yapmakta zorlanan PKK terör örgütünün ciddi şekşlde eleman sıkıntısı yaşadığını ortaya koydu.

Yakalanan zanlıların Üsküdar Esatpaşa, Zeytinburnu Yenidoğan ve Gökalp, Bahçelievler Yenibosna ve Zafer Mahalleleri'nde bazı iş yerlerine ve araçların altına bomba konularak patlatılması olaylarını gerçekleştirdikleri belirlendi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious