Bombacılara müebbet istemi

  • Giriş : 12.07.2007 / 15:34:00

Bakırköy'de20 kişinin yaralanmasına sebep olan bombacılar müebbet istemi ile yargılanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakırköy'deki Ebuzziya Caddesi'nde geçen ay 20 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan ses bombasının neden olduğu patlamaya ilişkin 2 kişinin ağırlaştırılmış müebbet, 1 kişinin de 10-23 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, “Şehristan” kod adlı Beyaz Yakut'un 1999 yılında Kandil Dağı'nda PKK/Kongra-Gel'in eğitim kamplarında askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra “Salih” ile “Şahin” kod isimli Zekeriya Yıldız tarafından büyük şehirlerde “sansasyonel eylem yapmak” için Kuzey Irak'tan İstanbul'a gönderildiği kaydedildi.

Bombayı yerleştirmeden önce şüphelilerin olay yerinde keşif yaptığı ve 10 Haziran 2007 tarihinde de bombanın cep telefonu düzeneğiyle patlatıldığı ifade edilen iddianamede, şüphelilerin patlamanın ardından olay yerinde olan biteni izlediğine dikkat çekildi.

İddianamede, Bakırköy'ün tatil nedeniyle Pazar günleri çok kalabalık olduğu, kadın ve çocukların sokaklarda gezdiği vurgulanarak, “örgütün ses getirmek amacıyla böyle vahşice bir eylemi seçtiği” kaydedildi.

ANTALYA'DA EYLEM PLANI

Patlamadan sonra Yakut'un, 2 bin 600 gram C4 tipi patlayıcı madde, elektrikli fünye ve boru tipi bombayla İstanbul Otogarı'nda yakalandığı anlatılan iddianamede, Yakut'un söz konusu patlayıcılarla Antalya'daki turistik tesislere yönelik bir eylem gerçekleştirmeyi planladığı da anlatıldı.

İddianamede, patlama sonucu 20 kişinin yaralandığı, 11 kişinin de malının zarar gördüğü bildirilerek, şüphelilerden Beyaz Yakut ile Mehmet Ali Demir'in “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Diğer şüpheli Serdar Özer'in ise “Bölücü terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmak” suçundan 10 yıldan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious