Bombacının üzerinden sahte kimlik çıktı

Bombacının üzerinden sahte kimlik çıktı.12135
  • Giriş : 20.08.2008 / 12:34:00

Mersin Valisi Aksoy, Mersin'de dün 12 polis memurunun yaralandığı patlamanın olduğu yerde sahte bir kimlik bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin'de 12 polis memurunun yaralandığı patlamanın olduğu yerde sahte bir kimlik bulunduğu, saldırganın gerçek kimliğinin tespitine yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen bir toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mersin -Adana otoyolu Gözne çıkışından Mersin'e doğru hareket eden 27 J 6836 plakalı otomobildeki bir kişinin, Bölge Trafik Müdürlüğü yakınlarında polisler tarafından durdurulduğu sırada meydana gelen patlama ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

''Dur ihtarına uymayıp devam edince ileri noktada güvenlik tedbiri alan polis barikatınca durdurulmak istendiği sırada patlama yaşandı'' diyen Aksoy, şöyle devam etti:

''Mersin Devlet Hastanesinde yatan polis memurumuzun Ankara'ya sevki söz konusu. Şu anda onunla ilgili hazırlıklar devam ediyor. Bir helikopterle polis memuru arkadaşımızı Ankara'ya sevk edeceğiz. Ferhan Tek'in hayati anlamında çok ciddi bir tehlikesinin olmadığı, doktor arkadaşlarımız tarafından ifade ediliyor. Fakat bir olumsuz durumla karşılaşmama adına Emniyet Genel Müdürlüğümüzce yapılan görüşmeler neticesi bir helikopterle onu Ankara'ya sevk edeceğiz.''

Aksoy, ''patlamayı gerçekleştiren şahsın takip edildiği yönündeki bilgiler var. Örgüt bağlantısı, şahsın kimliği konusunda bilgi var mı?'' yönündeki soru üzerine şunları söyledi:

''Bu araç Gaziantep plakalı. Araçla ilgili olarak Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğümüzce incelemeler yapılıyor. Şu aşamada sizlere açıklayabileceğim bir neticeye ulaşmış değiliz, ama konu bütün ayrıntılarıyla gerek Mersin İl Emniyet Müdürlüğümüzce gerekse ilgi alanına giren diğer müdürlükler varsa onlarla da irtibatlı bir şekilde sürüyor.

Bizde aracın Diyarbakır'dan takip edildiği, hedefin Emniyet Müdürlüğü olduğu yönünde bir bilgi yok. Tabii ki hedef Emniyet Müdürlüğü ve bir başka alan olabilir, ama o noktada da çok kesin bir ifade kullanmamız mümkün değil. Ama netice itibariyle hedef Mersin'di.''

Vali Aksoy, saldırganın kimliği ile ilgili ise ''olay yerinde yapılan incelemede bir kimlik bulundu, ama bu kimliğin sahte bir kimlik olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla gerçek kimliğine ulaşma adına Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimleri gerekli çalışmayı sürdürüyor ve bu olay mahallinden toplanan deliller uzmanlarca inceleniyor, ilgili yerlere gönderildi. Bu konuda ciddi bir çalışma sürdürülüyor. Tespit yapıldığında kamuoyuna açıklanır'' diye konuştu.

Patlayıcının etrafa yayılması göz önünde bulundurulduğunda çok etkili bir madde olduğu yönünde bilgilerin mevcut olduğunu anlatan Aksoy, şunları kaydetti:

''Olay adli bir konu. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili savcı arkadaşımız tarafından inceleme ve soruşturma yürütülmekte. Bu bakımdan adli alanla ilgili benim bir değerlendirme yapmam mümkün değil. Bunu ilgili savcı arkadaşımız değerlendirecektir. Ama genel anlamda böyle bir patlama olduğuna göre (patlayıcı) üzerinde olabilir ya da elinin altında bulunabilir değerlendirmesi yapıyoruz, ama bu uzman arkadaşlarımızın araştırmasının ve adli soruşturmanın tamamlanmasından sonra ortaya çıkacak.

Ben özellikle emniyet teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu oldukça güzel bir çalışma. Kent merkezine girmeden kontrol noktasında, şüphelenilen bir aracın kontrolü noktasında tespit edilerek, ortaya çıkarıldı. Tabii ki bu patlama olmadan kişi ve araç alınabilseydi çok daha anlamlı olabilirdi, ama bu da oldukça sevindirici. Başta Emniyet Müdürümüz olmak üzere görev alan bütün arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Yaralanan polis arkadaşlarımıza da şifalar diliyorum.''

-PKK BAĞLANTISI VE ÖNLEMLER-

Patlamanın PKK terör örgütü ile bağlantısının olup olmadığı yönündeki soruları da yanıtlayan Aksoy, ''Şu anda bununla ilgili somut bir bilgi yok. Bizim değerlendirmemiz ve tespitimiz Mersin'le ilgili bir arama noktasındaki çalışmamızdan ibaret'' dedi.

Vali Aksoy, ''kent genelinde önlemlerin artırıldığı gözleniyor. Güvenlik çalışmaları hangi aşamada?'' yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Özellikle benim Mersin Valiliği görevine başlamamdan sonra Mersin'in belirli noktalarında belirli yerlerde arama noktaları oluşturduk. Erdemli girişinde de var, Tarsus girişinde de var. Zaman zaman Gözne gişelerinde ve Tarsus gişelerinde jandarma tarafından bu uygulamaları belirli günlerde, belirli saatlerde yapıyoruz. Bu bizim genel bir uygulamamız ve çalışmamızdır. Hassas süreçlerde bu güvenlik tedbirlerimizi daima üst noktada tutuyoruz. Emniyet teşkilatımız, jandarma teşkilatımız ve diğer birimlerimiz büyük bir özveri içinde bunun çalışmalarını sürdürüyorlar. Her zaman bizim tedbirlerimiz vardır ve üst seviyededir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*