Bombacıya 10 yıl hapis cezası

Bombacıya 10 yıl hapis cezası.28351
  • Giriş : 27.09.2008 / 14:49:00

IRAK’ta bomba eğitimi aldıktan sonra Bursa’nın Mudanya ilçesindeki bir çay bahçesine bombalı eylem hazırlığındayken geldiği Diyarbakır’da yakalanan S.T 10 yıl 6 ay, kendisine yardım ve yataklık eden A.A ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

.T ile kendisine yardım ve yataklık eden A.A'nın yargılanmasına Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada tutuklu iki sanık hazır bulundu. Son sözü sorulan sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istediler.

MAHMUR KAMPINDA BOMBA EĞİTİMİ

İddianamede iki sanığın Kuzey Irak'ta çalışırken PKK denetimindeki Mahmur Mülteci Kampı'na gidip geldiklerini, burada Dijvar kod adlı PKK'lı ile tanıştıklarını, S.T'nin düzenekli patlayıcı madde yapımı konusunda eğitim gördüğü; Dijvar'ın, “Kendi inisiyatifini kullanarak eylem yapabilirsin” demesi üzerine S.T'nin yasal yollardan Türkiye'ye giriş yaparak Diyarbakır'a geldiğini, bombaların nereden ve nasıl temin edileceği konusunda ise internetten haberleştiklerini belirtildi.

KUZEY IRAK'LA MSN'DEN GÖRÜŞMÜŞ

Dijvar kod adlı teröristin S.T'ye, internette MSN üzerinden yaptıkları görüşmede, “Git Huzurevleri camisi yanındaki sokaktaki elektrik direğinin dibinde siyah poşet var. Onu al” dediği, sanığın belirtilen adrese gidip poşet içindeki 4 kilo A-4 tipi patlayıcı ve 2 elektrikli fünyeyi aldığını, daha sonra yapılan görüşmede, Dijvar'ın batı illerinde eylem yapması yönünde S.T'ye talimat verdiği belirtildi. İddianameye göre sanığın patlayıcı ile Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde eylem keşfi yaptığı, ancak eylem yapmaktan vazgeçip Diyarbakır'a dönüp buradan Kuzey Irak'taki mülteci kampına tekrar giderek örgüt elemanlarıyla görüştü. Diyarbakır'a 2 kilo A-4 tipi plastik patlayıcı ile gelen S.T., polis tarafından takip edilidiğini düşünerek bomba ile telefonun simkartını kırıp bir yakını aracılığıyla çöpe attı. Mahkeme sanık S.T'nin daha sonra yakalanıp suçunu itiraf ettiği bu nedenle TCK'nın 314/2 ve 174/1 maddeleri uyarınca toplam 10.5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Bombanın taşınmasında S.T'ye yardım eden A.A ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*