Bombalama olayı Elazığ'da kınandı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da yaşanan bombalama olayı Elazığ'da kınandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aralarında İnsan Hakları Derneği Elazığ Şubesi'nin de bulunduğu, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Emek Partisi (EMEP), ortak bir bildiri yayınlayarak, savunmasız sivilleri vurarak ortalığı kan gölüne çeviren olayı nefretle kınadıklarını belirtti.

Yapılan açıklamada, 12 Eylül darbesinin tüm yurtta lanetlendiği bir günde Diyarbakır'da sivil halka karşı yapılan bombalama eylemenin barışa yapıldığı vurgulandı.

İHD Elazığ Şube Başkanı Nafiz Koç tarafından PTT Meydanı'nda okunan bildiride şöyle denildi: "2005 Mart ayından beri, karanlık güçlerin demokrasiyi savunanlara karşı kademeli olarak geliştirdikleri linç olayları kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bu linç ve Diyarbakır olayı artık, toplumu bölücü, parçalayıcı, ve bir arada yaşama şartlarını ortadan kaldırmaya dönük provakatif bir hal aldı."

Susurluk olayı, Mersin Bayrak Kirizi ve Şemdinli olaylarının üstünün örtülmemesi durumunda son bombalamanın da yaşanmayacağını vurgulayan M. Nafiz Koç, "Karanlık olayların gerçek katillerinin korunması ve yargı dışı bırakılması yeni katliamlara neden olmuştur. İçinde bulunduğumuz dönem Türkiye'de yaşayan halklar açısından çok nazik bir anlam ifade etmektedir." dedi.

Egemen güçlerin Ortadoğu halklarına karşı dayatılan iç savaş ve kargaşayı Türkiye'ye de yansıtmaya çalıştığının altını çizen Nafiz Koç, "Bin yıldır birlikte yaşayan halkları birbirine kırdırarak buradan rant elde etme gayesi vardır. Savaş koşulları ortamı, çıkar gurupları, çeteleri ve demokrasi düşmanlarını beslemektedir." şeklinde konuştu.

Diyarbakır vahşetinin failleri ve arkasında ki güçlerin bir an evvel yakalanarak hak ettikleri cezaya çarptırılmasını isteyen Nafiz Koç, aksi durumun ülkeyi karanlık bir döneme sürükleyeceği uyarısında bulundu.

Bildirinin okunmasından sonra meydana toplanan grup, kardeşlik ve barışın korunması adına bazı sloganlar attı.

Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Bildiride, İHD Elazığ Şube Başkanı M. Nafiz Koç, Demokratik Toplum Partisi Elazığ İl Başkanı Hüseyin Aktaş, Emek Partisi Elazığ İl Başkanı Cemal Zülfikar ve partililer hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious