Bombalı minibüs bir yıl önce İstanbul'dan çalınmış

Bombalı minibüs bir yıl önce İstanbul'dan çalınmış .8867
  • Giriş : 12.09.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 12.09.2007 / 16:53:12

Aracın 29 Mart 2006'da İstanbul Başakşehir'den çalındığı sahiplerinin de çalındığına dair bilgi verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

B. C. adına kayıtlı araç motor ve şase numaralarından saptandı. Mercedes'in bir yıldır nerelerde saklandığı veya nerelerde kullanıldığı, Ankara'ya ne zaman getirildiği de araştırma konusu.

Otopark 'kör kamera' ile kontrol ediliyor

Öte yandan Ankara'nın en büyük katlı otoparklarından olan ve yoğun bir şekilde kullanılan Kurtuluş çok katlı otoparkında güvenlik kameralarının tadilat nedeniyle 2 aydır çalışmadığı ortaya çıktı.

Ayrıca otopark yetkililerinden alınan bilgiye göre kameraların çalışsa bile kayıt yapma özelliklerinin olmadığı bilgisine ulaşıldı. Ankara'nın en işlek yerinde her gün binlerce arabayı ağırlayan otoparkın ilkel bir kamera sistemiyle kontrol edilmesi olayla ilgili soruşturmayı sürdüren polisleri de şaşırttı.

Polis, şimdi görgü şahitlerinden elde ettiği bilgilere göre ve otopark çevresindeki güvenlik kameraların görüntüleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

Bombalı minibüsün sürücüsünün eşgali belli oldu
Sıhhıye Pazarı yanındaki çok katlı otoparkta bulunan eyleme hazırlanmış olan bomba yüklü minibüsle ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün başlattığı soruşturma sürüyor. Minibüsü otoparka bırakan Arap şiveli bir kişinin arandığı bildirildi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kurtuluş Otoparkı’nda dün ele geçirilen sahte plakalı bomba yüklü "Vito" minibüs ile ilgili inceleme, polis kriminal laboratuvarının Gölbaşı’nda bulunan bomba merkezinde sürüyor.
Emniyet yetkilileri, araç ve patlayıcılar üzerinde parmak izi incelemesi yapıldığını ancak şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlanılmadığını söylediler. Emniyet yetkilileri, olayla ilgili şu ana kadar gözaltına alınan kimsenin bulunmadığını, otoparkta görevli üç kişinin ifadesine başvurduklarını kaydettiler.
Aracın, 2006’nın Ekim ayında İstanbul’dan çalındığının motor ve şasi numarasından anlaşıldığını vurgulayan yetkililer, minibüsün üzerine takılan plakanın bir gün önce Altındağ’da "Şahin" marka bir araçtan çalındığının tespit edildiğini belirttiler.
Üst düzey bir emniyet yetkilisi, önemli olayların yıldönümünde polisin olağanüstü önlemler aldığını hatırlatarak, kendilerinin de "11 Eylül ve 12 Eylül" dolayısıyla çeşitli tedbirler aldıklarını, hatta bu
tedbirleri yazılı olarak tüm birimlere ilettiklerini söyledi.
Patlayıcının, bu kapsamda yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkarıldığını belirten yetkili, aracın, şu andaki görünüm itibariyle terör örgütü PKK tarafından hazırlandığını değerlendirdiklerini söyledi.
Bu arada, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade veren otopark görevlisinin "Vito" minibüsün bir gün önce saat 16.00-17.00 sıralarında otoparka giriş yaptığını ve aracın sürücüsünün "kıvırcık saçlı, hafif sakallı, 23-34 yaşlarında" olduğunu söylediği bildirildi.
Otopark görevlisinin, minibüsün sürücüsünün, "Yenişehir Pazarı’na mal satmak üzere geldiğini" ifade ederek içeri girdiğini söylediği belirtildi. Otopark görevlisinin, söz konusu kişinin Arap şiveli olduğunu da ifade ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious