Bombalı saldırı hazırlığındaki 2 terörist yakalandı

Bombalı saldırı hazırlığındaki 2 terörist yakalandı.11786
  • Giriş : 27.03.2008 / 00:37:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 23:33:56

Şırnak'ta bombalı eylem hazırlığında olan 2 terörist, 6 kilo 495 gram C-4 patlayıcı ile birlikte yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristlerin, bombayı patlamaya hazır hale getirdiği, üzerlerinden eylemin yerini belirten krokiler ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında bomba eğitimi aldıktan sonar kanlı eylemler yapmak üzere Türkiye'ye gelen 2 terörist, Şırnak'ta kanlı saldırılarını gerçekleştiremeden polis tarafından 6 kilo 495 gram C-4 plastik patlayıcı ile birlikte yakalandı. Şırnak Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, takibe aldıkları iki teröristin kullandıkları aracı durdurdu. Araçta yapılan aramada, C-4 plastik patlayıcıya bağlı ve düzeneği patlatmaya hazır, 2 kabloya bağlı elektrik infilak kapsülü, 1 elektrikli fünye, fünyeye bağlık sarı siyah renklerde kablo, 1 orta boy pil, patlayıcı maddenin konduğu plastik bidon ve patlayıcıyı kamufle eden malzemlerle eylemin yapılacağı yerin krokileri, örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Kanlı eylemlerini gerçekleştirmeden yakalanan iki terörist çıkarıldıkları mahkeme tarafından tututklanıp cezaevine konuldu.

NEVRUZ KUTLAMALARINDA 21 KİŞİ TUTUKLANDI

Şırnak Emniyet Müdürlüğü, 15-25 Mart 2008 tarihlerinde yapılan nevruz kutlamalarını bahane ederek çeşitli eylemlerde bulunan 82 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Yapılan açıklamada, bölücü terör örgütü yandaşlarının kutlamaları bahane ederek il merkezi, Cizre ve Silopi'de yasadışı barikatlar kurulup, lastik yakıldığı, yolların trafiğe kapatıldığı, molotof kokteyli atılıp teröristbaşı lehine sloganlar atıldığı, kamu binalarına zarar verildiği belirtildi. Kutlamalarda, güvenlik güçlerine ve araçlarını da taşlı saldırılarda bulunulduğu, meydana gelen olaylarda 12 polis memuru ile 1 vatandaşın yaralandığı belirterek, polis araçlarını ve kamu binalarının hasar gördüğü kaydedildi.

Polis yaptığı operasyonlara, eylemlerde kalabalığı güvenlik güçlerine karşı kıştırtan, provoke eden, elebaşlarının da buluduğu Şırnak, Cizre ve Silopi'de toplam 82 kişiyi yakaladı. Bu kişilerden 21'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, 61'i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious