Bombalı saldırıda bir kayıp daha

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

İzmir Alsancak'ta dün akşam bir kafeye el bombası atılması sonucu yaralanan iş adamı İbrahim Çiftçi, tedavi gördüğü Özel Ege Sağlık Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yakınları, şeker hastası olduğu için Çiftçi'nin kanının durdurulamadığını, ölüm olayının kan kaybından kaynaklandığını söyledi. Daha önce 2 kez by-pass ameliyatı geçirdiği öğrenilen İbrahim Çiftçi'nin cenaze saatinde değişiklik oldu. Çiftçi, perşembe günü İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Merkez Camii'nde kılınacak olan ikindi namazından sonra toprağa verilecek. Çiftçi'nin hayatını kaybetmesinden sonra Özel Ege Sağlık Hastanesi, ziyaretçi akınına uğradı. Mahmut Özgener, Esin Özgener, Abidin Bilgin, Ahmet Tekin Baykal, Abidin Nedimoğlu ve Ahmet Sarışın gibi isimler ziyaretçiler arasında yer aldı. Taziyeleri İbrahim Çiftçi'nin oğlu Fevzi kabul etti.

İzmir'in Alsancak semtindeki Alsancak Cafe'ye dün akşam 2 adet el bombası ile saldırıda bulunulmuştu. Bombaların patlaması sonucu 12 kişi yaralanırken, olay yerinden kaçan zanlı Erdinç Utaş (65), bu sabaha karşı Yeşilyurt Maliyeciler Sitesi'ndeki bir evde yakalayarak gözaltına alınmıştı. Polis, Erdinç Utaş'tan sonra bombaları temin ettiği belirtilen Mehmet Kabadayı da gözaltına aldı.

Elde edilen ilk bilgilere göre, olay sırasında kafede kumara benzer bir oyun oynanıyordu. Daha önceleri İbrahim Çiftçi'nin yanında çalışan zanlı Erdinç Utaş, "Bir el de bana yardım için oynayın." dedi. Oyun oynayanlar umursamayınca da "Oooo. Bütün ağalar buradaymış." diyerek el bombalarının pimini çekti.

İzmir'deki saldırıda hayatını kaybeden İbrahim Çiftçi, Savcı Doğan Öz ve 7 TİP üyesi genci öldürdüğü iddiasıyla yargılanan İbrahim Çiftçi'den farklı biri. İş adamı olarak biliniyor. Çiftçi Şirketler Grubu'nun başkanı olan Çiftçi, Ödemişli. Çerkez asıllı olduğu için Çerkez İbrahim olarak adlandırılıyor. Çiftçi'nin korumasız gezmediği söyleniyor.

İbrahim Çiftçi, İzmir'in Ödemiş ilçesinde işlenen faili meçhul bir cinayetle ilgili olarak 7 adamı ile birlikte 2001 yılında gözaltına alındı. İbrahim Çiftçi, İzmir'de en çok İzmir Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Ödemiş Bozdağ Kayak Tesisleri ile gündeme geldi. Tesisin işletmeciliğini Çiftçi Şirketler Grubu yapıyordu. 1999 yılında çığ düşmesi sonrasında çıkan anlaşmazlık üzerine taraflar mahkemelik oldu ve tesisler 5 yıl kapalı kaldı. İbrahim Çiftçi, o zamanlarda gazetecilere açıklama yaparak aldatıldığını söyledi. 2004 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Aytun Çıray Devlet Hastanesi'ne Koroner Yoğun Bakım Ünitesi yaptıran Çiftçi, gazetelerde 'Hayırsever işadamı' olarak tanıtıldı. 2000 yılında ise Özel Yedi Tepe Üniversitesi'nde okuyan kızı Aşkım Çiftçi'nin veliahtı olduğu yansıdı gazetelere. Gölcük Yaylası'nda kamp yapan Göztepe'nin tüm masraflarını karşıladığı da oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious