Bombalı saldırıdan kalan sır

Bombalı saldırıdan kalan sır .11011
  • Giriş : 12.09.2007 / 09:59:00

Diyarbakırlı 9 yaşındaki Barış, geçtiğimiz yıl bugün Koşuyolu Parkı'nda meydana gelen patlamada sağ ayağıyla birlikte, annesini ve 4 kardeşini kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baba Mehmet Demir (39), olaydan sonra psikolojik travma geçiren Barış'a gerçekleri söyleyemiyor. Barış, annesi ve 4 kardeşinin Ankara'da lösemi tedavisi gördüğünü sanıyor.

Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda 12 Eylül 2006 tarihinde 7'si çocuk 10 kişinin ölümü, 16 kişinin de yaralanmasına sebep olan patlamanın üzerinden tam bir yıl geçti. Ancak olayın failleri hâlâ bulunamadı. Olay sonrası patlamayla ilgili bombanın fotoğraflarının yer aldığı Türk İntikam Tugayı'na (TİT) ait bir internet sitesine teknik takip yapan polis, 3 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan ve TİT üyesi oldukları iddia edilen kişiler sorgularının ardından serbest bırakılırken; 1 kişi halen aranıyor. Terör örgütü PKK ise eylemi üstlenmedi.

Kanlı olaydan geriye hüzün dolu hikâyeler, yıkılan hayatlar ve solan umutlar kaldı. 'Zilan (8), Şilan (6 aylık), Mizgin (12), Evin Demir (10), Nazar (2), Nazlı (4), Abdullah Çetinkaya (9 aylık) Hasan Marangoz (14) isimli çocuklar hayatını kaybetti. Demir ailesinden Barış ise aynı saldırıda sadece sağ bacağını değil, annesiyle birlikte 4 kardeşini de yitirdi. Depresyona girdi, psikolojik destek almaya başladı. Aradan bir yıl geçti; ancak hain saldırının izleri hâlâ duruyor. Barış yalnız kalamıyor. Koşuyolu Parkı'na da gitmiyor. Sürekli annesi ve göremediği 4 kardeşini soruyor. Onların 1 yıl önce öldüğünden haberi bile yok. Baba Mehmet Demir, bir yanı koparılan oğluna gerçekleri söyleyemiyor. Barış, annesini her sorduğunda babasından, "Hasta olan kardeşinin tedavisi için Ankara'da. Diğer kardeşlerin de onların yanında." cevabını alıyor. Baba Demir, "Psikolojik sorunları atlattığında ona durumu yavaş yavaş anlatacağım." diyor.

Patlama haberini Ankara'da çalışırken alan baba Mehmet Demir'in acısı hâlâ taze. Demir, olayın faillerinin bulunmamasının kendisini daha çok üzdüğünü anlatıyor. Eşi ve 4 çocuğunu kaybeden Mehmet Demir, yaşadıklarının tarif edilemez olduğunu anlatıyor. Patlamanın olduğu Koşuyolu Parkı'na çok yakın bir yerde oturan Demir, evinden her çıktığında patlamanın olduğu yerden geçmek zorunda kalıyor. Baba Demir, "Parkın önünden her geçişimde 5 defa ölüyorum." şeklinde konuşuyor. Demir'in patlamadan dolayı geriye sağ ayağı kesilen Barış ile 13 yaşındaki Hebun isimli çocuğu kaldı. Baldızı ise patlamadan dolayı ayağını, gözünü ve kolunu kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious