Bombanın hedefi Türkiye'nin huzuru

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

7’si çocuk 11 kişinin öldüğü saldırı Türk-Kürt çatışmasını hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saldırıyı Türk İntikam Tugayı adına bir sitenin üstlendiğine ilişkin haberi PKK’nın haber ajansının duyurması dikkat çekti.

Diyarbakır’daki patlamayla 7'si çocuk 11 kişinin hayatını kaybettiği saldırının üzerindeki sır perdesi aralanıyor. Diyarbakır Valiliği, termos içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzeneğin, taşınması sırasında patladığını açıkladı. Saldırının arkasında terör örgütü PKK'nın izine rastlayan Emniyet ve istihbarat yetkilileri de PKK'nın farklı bir hedefe yönelik eylem hazırlığı içinde bulunduğu üzerinde duruyor. Saldırıda ölen Rojhilat Arslan’ın, 2001 yılında terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklıktan gözaltına alındığı belirlendi. Zaman'a değerlendirmede bulunan istihbarat ve terör uzmanları, terör örgütünün 4 gündür ilan etmemelerine rağmen sözde ‘ateşkes' uyguladıklarını söyleyerek şu iddiada bulunuyor: “PKK içinde Murat Karayılan’a bağlı ‘şahin'lerin DTP tabanından gelen ‘ateşkes' çağrısının önüne geçmek için provokatif eylem planladıkları ihtimalini değerlendiriyoruz.” Bu arada Türk İntikam Tugayı (TİT) adına Amerika’dan yayın yapan bir internet sitesisinin saldırıyı üstlenmesi de mercek altına alındı. Diyarbakır Emniyeti, ilk bulgulara göre ‘TİT çıkışının’ hedef şaşırtma amaçlı olabileceğini gösterdiğini belirtti. Sitenin, saldırıda kullanıldığını ileri sürdüğü cep telefonlu bomba düzeneği ve termos fotoğraflarının da 1 Ocak 2004’e ait olduğu tespit edildi. TİT haberini ise ilk önce PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nın servis etmesi dikkat çekti.

Termoslu vahşette piknikten dönen aynı aileden 8 kişi öldü

Diyarbakır’da 7’si çocuk 11 kişinin öldüğü patlamanın sorumlusunun PKK terör örgütü olduğu üzerinde duruluyor. Soruşturmayı yürüten güvenlik güçleri, ellerinde önemli bulgular olduğunu söylüyor. Ancak Türk İntikam Tugayı (TİT) adına bir internet sitesinde yer alan ‘saldırının TİT tarafından yapıldığı’ bilgisi kafaları karıştırdı. Güvenlik güçleri ne olursa olsun eylemin ‘provokasyon’ amaçlı olduğu görüşünde. Bir internet sitesinde yayınlanan bomba fotoğraflarının olayda kullanılan bomba düzeneğiyle aynı olması soruşturmaya yeni boyut kattı. Güvenlik güçleri eylemi kimin organize ettiğini çok yönlü araştırıyor. TİT adının geçmesinin başka bir psikolojik harekat olabileceği üzerinde duran yetkililer ne olursa olsun olayın üzerine gideceklerini belirtiyor.

Bomba uzmanları, patlamaya sebep olan bombanın el yapımı ve mavi bir termos içine yerleştirildiğini tespit etti. Termosun içine de piknik tüpü konulduğu belirlendi. Plastik patlayıcı ile desteklenen bombanın, telsiz yardımıyla uzaktan kumanda ile patlatılacak şekilde düzenlendiği kaydedildi. Güvenlik güçlerinin en önemli delillerinden biri ise patlamada ağır yaralanan bir kişinin örgüt ile bağlantısı. Kimliği açıklanmayan ve örgüt mensubu olabileceği ihtimali üzerinde durulan kişi halen komada ve özel olarak korunuyor.

İstihbarat ve terör uzmanları, patlamayla ilgili Zaman’a yaptıkları değerlendirmede PKK terör örgütünün 4 gündür ilan etmemelerine rağmen sözde ‘ateşkes’ uyguladıklarını söylüyor. Uzmanlar, şu çarpıcı iddialarda bulunuyor: “Evet eylemi PKK’nın gerçekleştirdiği üzerinde duruyoruz. Kırsalda ve kentlerde ateşkes ilan etmelerine karşın PKK içinde Murat Karayılan’a bağlı ‘şahin’ olarak adlandırılan bir grubun DTP tabanından gelen ‘ateşkes’ çağrısının önüne geçmek için böyle bir provokatif eylemi planladıklarını değerlendiriyoruz. Yani bombalama eylemini PKK’nın silah bırakmasını istemeyen kontrol dışı bir grubun yapmış olduğu üzerinde duruyoruz. Ayrıca olay yerinde yapılan inceleme ve görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda iki kişinin de robot resimleri çizildi. TİT adına böyle bir eylemin üstelenilmiş olmasını da titizlikle araştırıyoruz. Ancak dikkatimizi iki şey çekti. Birincisi böyle bir site ilk defa bugün yayına girdi. Türk-Kürt çatışmasını hedef alan bir söylemle yayınlandı. Ayrıca böyle bir sitenin varlığı ise PKK’ya yakın bir yayın organı tarafından kamuoyuna duyurulmuş olması da dikkatten kaçmamalı.” Üst düzey bir emniyet yetkilisi ise şunları söyledi: “Diyarbakır kırsalında yaklaşık 150 terörist olduğunu biliyoruz. Üçlü beşli gruplar halinde hareket ediyorlar. 4-5 gündür Kandil’den aldıkları talimatlar doğrultusunda hem kentte hem de kırsalda eylem yapmamaları konusunda uyarıldılar. Ancak kontrol dışı olduğunu bildiğimiz ve sürekli şiddet yanlısı tutumlarda olan gruplar da var. PKK terör örgütü ciddi bir çıkmazda olduğunu gördü. Ateşkes bahane, içlerinde çok ciddi çatışma var. Yoksa Diyarbakır’daki bu patlama olmazdı.”

Saldırıda iki ayrı senaryo

Emniyet kaynakları bombanın patlamasıyla ilgili iki ayrı senaryo üzerinde duruyor. Birincisi, bombanın bir yerden bir yere taşınırken infilak etmiş olabileceği. İkincisi ise parkın duvar dibine bırakılan termosun ‘bomba imha ekiplerine’ tuzak olarak kurulduğu yönünde. İkinci ihtimalin ağırlık kazandığını belirten yetkililer, görgü tanıklarının ifadesine patlamaya göre bir çocuğun termosu açmaya çalışmasıyla meydana geldi. TİT adına bir sitede yayınlanan fotoğraf ve yazıların da incelemeye alındığını belirten yetkililer, sitenin ABD’de parasız olarak yayın yapan ‘8m’ sitelerinden yapıldığını hatırlatıyor. Ancak siteye bomba görüntülerinin kimler tarafından konulduğunun tespiti için de harekete geçtikleri belirtildi.

Polis, günün ilk ışıklarıyla olay bölgesinde yaptığı araştırmanın ardından belediye temizlik ekiplerini çağırarak temizlik yaptırdı. Polis, patlamadan hemen sonra kentteki bazı evlere nokta operasyonlar yaptı. Kent merkezinde önceki geceden bu yana polise bildirilen 10 kadar şüpheli paket kontrollü olarak patlatıldı. Ancak paketlerin hepsi boş çıktı.

İnternet sitesine göre TİT yaptı

Diyarbakır’daki saldırının ardından dün yayına başlayan bir internet sitesi Türk İntikam Tugayı (TİT) adına saldırıyı üstlendi. Ancak TİT’in kendi sitesinde saldırıyla ilgili açıklama yer almadı. ‘www.turkintikamtugayi.8m.com’ adlı sitede yer alan ve daha sonra kaldırılan fotoğrafların 10 Ocak 2004’te çekilmiş olduğu belirlendi. Kim tarafından ve ne zaman kurulduğu henüz bilinmeyen internet sitesinde yer alan açıklamada, saldırının Siirt’in Eruh ilçesinde şehit olan Er Ali Balıkçı anısına düzenlendiği belirtildi.

Patlamada ölen PKK’lı, örgüte yardım ve yataklıktan yakalanmış

Bombalı saldırıda ölen terör örgütü PKK militanının kimliği belirlendi. Diyarbakır polisi, cesetlerden birinin 2001 yılında PKK’ya yardım-yataklık etmek suçundan gözaltına alınan Rojhilat Arslan olduğunu tespit etti. Arslan’ın kimliğine polisteki parmak izi kaydından ulaşıldı. Arslan’ın bomba ile bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor. Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, yaralıların hastanede ifadelerine başvurdu. Bazı tanıklar, "Patlama öncesi iki erkeğin kaçtığını gördük. Karanlık olduğu için eşkallerini belirleyemedik. Ancak, 20-25 yaşlarındaydılar." şeklinde ifade verdi. Saldırının ardından bomba uzmanları ile Olayları İnceleme ekipleri geniş çaplı inceleme başlattı. Uzmanlar patlayıcının uzaktan kumanda ile gerçekleştirilmiş olabileceğini değerlendiriyor. Tahrip gücü yüksek olan bombanın ise terör örgütü PKK’nın daha önce kullandığı C-4 ya da A-4 tipi plastik patlayıcı olma ihtimali yüksek.

Bölge halkı: Karanlık güçlerin oyunu tutmayacak

Bölge halkı özellikle çocukları hedef alan saldırıyı lanetledi. Saldırının gerçekleştirildiği Koşuyolu Parkı’na gelerek otobüs durağı yanında toplanan vatandaşlar, saldırıyı kınayarak bunun huzur ortamını bozmaya yönelik olduğunu belirtti. Böyle bir olayı yapanın ya da yaptıranların da dinde yeri olmadığını belirten Diyarbakırlı Yılmaz Kaya, "Bu bomba Diyarbakır’da 15- 20 kişiye değil bütün vatandaşlara atılmıştır. Kimse huzurumuzu bozamaz. Yeter artık karanlık güçler yıllardır böyle yapıyor. Barış çağrılarının yapıldığı bir ortamda bu bomba huzurumuza atıldı." dedi. Bombalama olayının meydana geldiği Koşuyolu’ndaki esnaflardan Selim Konak ise ilginç bir tespitte bulundu. Konak, "Diyarbakır’da 3-4 aydır bir sessizlik hakimdi. Barış çağrıları da yapıldı. Kimsenin beklemediği bir anda ve yerde bomba atıldı. Huzur ortamı bozuldu; ama Diyarbakır halkının böyle olaylara prim vermeyeceğine inanıyorum." diyerek sağduyu çağrısında bulundu. Saldırının tanığı çocuklardan Ali İhsan Mor, parkın içinden topladığı ceset parçalarını göstererek, "Yeter artık. Huzurumuzu kimse bozmasın. Parkta çok güzel oynuyorduk.” dedi.

Avrupa Konseyi saldırıyı kınadı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı René Van der Linden, Diyarbakır saldırısını kınadı. AKPM Başkanı Linden, "Hiçbir sebep böyle iğrenç bir saldırıyı maruz gösteremez. Bu barbar saldırı teröre karşı uluslararası işbirliğinin artırılmasının ve Avrupa Konseyi’nin terörle savaşta güçlendirilmesinin gerekliliğini gösteriyor." dedi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, Diyarbakır’daki terörist saldırıyı Beslan katliamına benzetti. Diyarbakır’daki bombalama olayının ardında "katiller ve korkakların" bulunduğunu söyleyen Davis, "Hiçbir gerekçe, hiçbir izah, hiçbir meşrulaştırma girişimi bu saldırıları haklı gösteremez." dedi. Davis, bombalamayı çoğunu çocukların oluşturduğu, 344 kişinin öldüğü Beslan katliamına benzetti. Katillerin bir an evvel adalete teslim edilmesi gerektiğini kaydeden Davis, Türk halkına ve kurbanların ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious