Bombardıman pilotları operasyon provasında!

Bombardıman pilotları operasyon provasında!.12434
  • Giriş : 15.11.2007 / 13:38:00

Türk Hava Kuvvetleri'nin en seçkin bombardıman pilotları ve uçakları, Konya'da tatbikat yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK varlığına darbe vurmak için yapılması planlanan olası sınır ötesi operasyonda aktif rol alacak olan Türk Hava Kuvvetleri'nin en seçkin bombardıman pilotları ve uçakları, Konya'da tatbikat yapıyor. "Harbe hazırlık" seviyesini ölçmek için Konya'da tamamen milli unsurlarla gerçekleştirilen ve yarın sona erecek tatbikat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George W. Bush ile görüşme yaptığı 5 Kasım'da başladı.

ABD'deki Nevada ve Kanada'daki Goosebay’den sonra dünyanın üçüncü büyük manevra alanı olan Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda "Anadolu Kartalı" adı altında yapılan tatbikata, Eskişehir'de konuşlu 1. Hava Kuvvet Komutanlığı, 111. (Panter) Filo F-4E 2020 uçakları, 141. (Kurt) Filo, 161. (Kartal) Filo ve 191. (Kobra) Filo F-16 uçakları ile katılıyor.

Diyarbakır'da konuşlu 2. Hava Kuvvet Komutanlığı da tatbikatta, 151. (Tunç) Filo F-16 Block 50, 181. (Pars) Filo F-16 Block 40 ve 171. (Korsanlar) F-4 2020 uçakları ile yer alıyor.

Hava Kuvvetleri'nin en seçkin bu bombardıman filoları, Genelkurmay Başkanlığı sınır ötesi operasyon için düğmeye bastığında Kuzey Irak semalarını yırtarak, hedefleri yok edecek hava gücünü oluşturuyor. Tatbikat sırasında filoların harbe hazırlık seviyesi ölçülüyor ve eksiklikler gideriliyor.

7 ton bomba

Tatbikatta kullanılan ve modernizasyon sonrasında "terminatör" adı verilen F-4E 2020 uçakları, 7 bin 257 kilogram bomba taşıyabiliyor. 20 milimetretelik topu bulunan uçağın hava hava muharebesinde kullanılan füze sistemleri de yer alıyor.

Tatbikatın diğer gözdesi "Savaşan Şahin" F-16 uçakları da gelişmiş gece görüş sistemleri ve görev bilgisayarları ile her türlü ortamda hava harekâtı gerçekleştirebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious