Bombay’daki ölü sayısı artıyor

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Bombay’daki banliyö saldırılarında ölü sayısı artıyor; 172 ölü, yüzlerce yaralı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polisten ve hastanelerden alınan bilgiye göre, toplam ölü sayısı 172 olarak açıklanırken, yaralı sayısının çokluğu ölü sayısının artması endişesini de beraberinde getiriyor.
Sabah saatlerinde Keşmir'deki 4 patlamada 8 kişi ölürken, akşam saatlerinde Hindistan'ın ticari kalbi Bombay'da 7 farklı saldırıda 172 kişi hayatını kaybetti. Yüzlercesi de yaralandı.

Bombay Polis Komiseri Anami Roy, yaptığı açıklamada, halkı sakin olmaya çağırırken, teröristlerin halkın üzerinde korku havası oluşturmak istediklerinin altını çizdi.

İçişleri Bakanı Shivraj Patil, Başbakan Manmohan Singh, Cumhurbaşkanı Abdül Kelam ve Kongre Partisi Başkanı Sonia Gandi saldırıları kınarken, başta ABD Başkanı Bush olmak üzere İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Başbakanı Jacque Chirac ve Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve bütün dünya liderlerinin Hindistan siyasi liderlerine saldırıları kınayan başsağlığı mesajları gönderdi.

Bu arada, Hindistan İçişleri Bakanı Shivraj Patil, kısa zaman içinde saldırı olacağı istihbaratı aldıklarını, ancak nerede yapılacağına dair bilgi edinemedikleri için hazırlıksız yakalandıklarını dile getirdi. Suçluların bir an önce bulunacağını dile getiren Patil, halkı sükûnete çağırdı.

Muhalefet lideri Lal Krishna Advani ise, hükümeti teröre karşı yumuşak olmak ve halkını koruyamamakla suçladı.

Bombay'da tren istasyonlarında patlayan bombaların bazılarının poşetlerle vagonlara konulduğu, bazılarının da vagonların gizli yerlerine monte edildiği anlaşıldı. Tren seferleri Bombay'da geçici olarak durduruldu. Polis havaalanlarında sıkı önlemler alırken, uçak seferlerinde bir aksamanın olmayacağı açıklandı.

Polis ve İçişleri Bakanlığı patlamaları üstlenen bir örgüt çıkmadığını belirtirken, Leşkeri Tayyibe benzeri ayrılıkçı Keşmirli militan gruplar ve Bombay mafyası üzerinde durduklarını bildirdiler.

İçişleri Bakanı Shivraj Patil, şu an bir şey söylemenin spekülasyondan öteye geçmeyeceğini belirtti.

17 milyon nüfuslu Bombay şehrinde her gün 5 milyon kişi banliyö ve trenleri, milyonlarca kişi de tren istasyonlarını kullanıyor. Hindistan'da her gün 15 milyon kişi trenlerle yolculuk yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious