Bombayı, internet sitesini yapanlar koydu

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır’da 8’i çocuk 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın faillerine bombadan elde edilen ipuçlarıyla ulaşılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soruşturmayı yürüten güvenlik birimleri, bir internet sitesinde yayınlanan bomba resmi ile olay yerinde patlayan bombanın bire bir aynı olduğunu söyledi. İnternet sitesini kuranlarla bombalı eylemi yapanların aynı kişiler olduğu değerlendiriliyor. İstihbarat birimleri, Türk İntikam Tugayı (TİT) adını kullanan sitenin patlamanın ertesinde Diyarbakır’da kurulduğunu tespit etti. İstihbarat uzmanları, site üzerinde yaptıkları araştırmalarda şu sonuçlara ulaştı: “Eylemin TİT adına üstlenildiği site ‘8m’ olarak bilinen dünyanın her yerinde parasız kuruluyor. Siteye yapılan başvurularda açılacak olan sitenin hangi ülkeden ve nereden kurulduğu belirlenebiliyor. Kimlik bilgileri ise beyana göre dolduruluyor. Bilgi işlem uzmanı istihbaratçılar, TİT adına kurulan sitenin Recep Deniz adına kayıtlı olduğunu belirledi. Recep Deniz, kendini öğrenci olarak tanıtmış. Diyarbakır polisi araştırmalarında böyle bir isme rastlamadı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün, Diyarbakır Bölge Jandarma Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’yla ortak yürüttüğü soruşturmada önemli bulgulara ulaştığı belirtildi. Eylemi gerçekleştirenlerin kimliğinin belirlenmesinin zaman alacağını belirten yetkililer, olayda kullanılan bombalar ile internet sitesi arasında önemli bir bağ olduğunu değerlendirdiklerini söyledi. Aynı yetkili şunları söyledi: “Benzer bombalar Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kullanıldı. Bombanın düzeneği ile eylemi gerçekleştirenlerin PKK üyeleri olabileceği ihtimali ağırlık kazanıyor. Ancak eylemi TİT gibi örgütlerin adını kullanarak yapan birilerinin de olabileceği üzerinde duruluyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious