Bono faizleri %15 geriledi

Bono faizleri %15 geriledi.10407
  • Giriş : 05.02.2009 / 10:02:00

Merkez Bankası’nın şok faiz indirimleri sonrası bono faizlerinin de yüzde 15 seviyesine gerilemesiyle yılın ilk günlerinde özellikle konut faizlerinde hızlı indirime giden bankalar, yeni faiz indirimlerine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Önceki gün açıklanan ocak ayı enflasyon verileri sonrası gelecek dönemde de enflasyondaki düşüşün süreceği ve Merkez Bankası'nın da faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi dün bono faizlerini yüzde 15'in altına düşürdü. Faizle ilgili beklentilere bankalardan da hemen yanıt geldi. İkinci faiz indirimi dönemi dün Denizbank ve Yapı Kredi Bankası'yla başladı. Denizbank, tüketici kredisi faizlerini düşürdü. Denizbank'tan yapılan açıklamaya göre banka, tüketici kredileri için uyguladığı faiz oranını yüzde 2.14'ten, yüzde 2.04'e çekti. Yapı Kredi Bankası da bireysel kredi faiz oranlarını indirdi. Yapı Kredi'den yapılan açıklamada 1-36 ay vadede yüzde 2.09 olan bireysel ihtiyaç, eğitim, evlilik, tüp bebek, tablo ve motosiklet kredisi faiz oranlarının yüzde 1.94'e düşürdüğü duyuruldu.

Nisanda faiz yüzde 11 olur

JP Morgan nisana kadar Merkez Bankası'nın 50'şer baz puanlık indirimlerle gösterge faizi yüzde 11'e kadar indireceğini tahmin etti. Morgan Stanley ise Merkez Bankası'nın şubatta beklentilerinden daha agresif davranarak 1 puanlık indirim yapabileceğini belirtti.

Enflasyonda düşüş eğilimi sürecek

MERKEZ Bankası'nın ocak ayı raporuna göre önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli olarak düşüşü sürecek. Rapora göre giyim grubunda yeni sezon açılışlarının öne alınması, önümüzdeki dönemde yıllık enflasyonda geçici dalgalanmalara yol açabilecek. Şubat'taki doğalgaz indirimlerinin ise TÜFE'yi yaklaşık 0.3 puan azaltacağı öngörülüyor. Raporda Talebin zayıf seyri nedeniyle döviz kurunun dayanıklı tüketim mal fiyatları üzerindeki etkisi sınırlı olacak' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*