Borç alan değil borç ödeyen iktidarız!

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, borç alan değil değil, borç ödeyen bir hükümet olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Törende hükümetin eğitim, sağlık, adalet ve emniyete özel önem verdiğini vurgulayan Erdoğan, "Biz borç alan değil borç ödeyen iktidarız." dedi.

Sözverdikleri 15 bin kilometrelik duble yolun 6 bin 800 kilometresini bitirdiklerini, 180 bin konutun 60 binini hayata geçirmek üzere olduklarını belirten Başbakan, "Yıl sonuna kadar 200 bin, önümüzdeki yıla kadar 250 bine kadar ulaşacağız. Daha modern konutlara halkımız nasıl ulaşabilir, bunun gayreti içindeyiz. Vatandaşımızın kira öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olmasını istiyoruz. şu anda 80 vilayette bu inşaatlar devam ediyor. 81 vilayete ulaşacağız." dedi.

Tarım ve hayvancılıkta da bugüne kadar atılmamış adımları attıklarını, AB, NATO, IMF ve OECD ile ilişkilerde Türkiye'nin itibarlı bir şekilde dimdik ayakta durduğunu gösteren bir anlayış sergilediklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Politikamız şu. Düşman üreten değil, dost kazanan bir Türkiye. Dikleşen değil dik duran bir Türkiye." dedi.

Yapılmakta olan toplu konutların yapılmakta ve yapılacak olan imar çalışmalarına da yön verici olduğunu kaydetti. Toplu konutların yanında 81 vilayette gecekondu dönüşüm projeleri de yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Farkılı bir şehirleşme anlayışını hayata geçiriyoruz. Yaptıklarımızı anlatacak değilim. Eser ortada. Bütün bunların yapımıyla birlikte 700 bin kişiye istihdam alanı meydana getirdik. Vatandaşlarımız evlerine aş kendilerine iş sağladı. Vatandaşlarımız 10-15-20 yıl vade ile kira öder gibi taksit ödüyor. Vatandaşımızı faize mahkum etmedik, etmiyoruz. Sadece doğan enflasyonu taksitlerine yansıtıyoruz. Artık 3'lü hanelerde yüzde 60-70'lerde enflasyon yok Türkiye'de. Nereden nereye geldik? Unutmayın o günleri. Hesabı yaparken iyi yapalım. Zaman zaman o günleri unutanlar oluyor. Dün mü daha iyiydi bugün mü daha iyi? Eğer bu soruyu her vatandaşım kendisine sorarsa bu iktidarın kıymetini daha iyi anla.

Gecelik faizlerin 8 binlere ulaştığı günleri unutmayın. İşçiden, memurundan zorunlu tasarruf adı altında 14 milyar toplayıp hortumculara veren iktidarları unutmayın. Şimdi bu parayı kim ödüyor? Haziran ayında son taksidini ödüyoruz. Böylece 14.5 katrilyon ödenmiş oluyor. Eğer bu iktidarın hortumcularla işbirliği olsa bu paralar ödenmezdi bunu öyle bilin. Sadece İmarzedelere ödenmekte olan para 8.5 katrilyon. 6.5 katrilyonunu ödedik. Ocak 2007'ye kadar tamamını ödeyeceğiz. Gelirken bir hanımefendi yolda şunu sordu. Offshorezedeler ne olacak? Yargının kararını bekliyoruz. Eğer yargıdan karar olumlu gelirse gereğini yapmak zorundayız, onu da yaparız...Şimdi Merkez Bankası'nın kasasında ne var? Güncel rakamı öylüyorum. 58 milyar dolar. Nereden nereye? Nasıl oluyor bu. Bizim hortumcularla işimiz yok da öyle oluyor?"

Sadece batan bankaların Merkez Bankası'na getirdiği yükün 46 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, borcu eksilterek 11 milyar dolara indirdiklerini vurgulayarak, "IMF, IMF, IMF. Bu iktidar IMF ne diyorsa onu yapıyor diyorlar. İlk göreve geldiğimizde Türkiye'nin IMF'ye borcu neydi biliyor musunuz? Yaklaşık 24 milyar dolar. Peki şimdi IMF'ye ne kadar borç var? Eğer dediğini yapıyorsak borcumuzun daha fazla olması lazım. Borcumuzu eksilttik. ne kadar var şu anda.? 11 milyar dolara düşürdük. Biz borç alan değil borç ödeyen iktidarız. Borç alan emir alır. Biz masaya oturuyoruz, aklı selim neyse onun gereğini yapıyoruz. Kaldı ki Türkiye IMF'ye yabancı bir kuruluş değil. türkiye IMF'nin kurucu ortağı." diye konuştu.

Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar da konuşmasında "Çevre yolu projesi hazırlanmış ve birinci aşama olarak Menemen-Gediz köprüsü arasındaki inşaat başlamıştır. İşler ödeneksizlik yüzünden yavaş devam etmektedir. Sanayi kentinin gelişmesi açısından bu yolun tamamlanması hayati önem arzetmektedir. Bugün sizden bu yolun tamamlanması için bir müjde bekliyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından ilk etapta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla sembolik olarak ilk 10 kişinin kurası çekildi. Ardından temel atma törenine geçildi.

Manisa'daki konutlar, konut sıkıntısını gidermek için orta gelir seviyesindeki insanlara yönelik olarak yapıldı. İlde önümüzdeki günlerde fakirlere yönelik bir konut projesi daha başlatılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious