Borçla geleni siz kamçıyı vatandaş yiyor'

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin dile getirdiği 'Borç yiğidin kamçısıdır' sözünü eleştirerek, ''Nereye gitti bu paralar. Borçla geleni siz yiyorsunuz, kamçıyı vatandaş yiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Meclis grubu toplantısında konuşan Genel Başkan Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın, şu anki durumu geçmişle kıyaslarken sürekli olarak ''Nereden nereye'' ifadesini kullandığını hatırlatarak, Türkiye'nin son 4 yılda 170 milyar dolar borçlandığını, toplam iç ve dış borç miktarının 370 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Son 50 yıldaki toplam borçlanmanın ortalama 2 katının, son 4 yılda yapıldığına dikkati çeken Mumcu, "Başbakan 'Borç, yiğidin kamçısıdır' diyor. Nerede bu paralar? Türkiye, bu borçları niye üstlendi. En önemli varlıkları satıldı, paraları nereye gitti. Borçla geleni siz yiyorsunuz, kamçıyı vatandaş yiyor. Bu nasıl bir adaletsizlik. Garip gureba sofralarından, Ofer ile işbirliğine geldiniz" diye konuştu.

Bazı üniversitelerde derse giren kız öğrencilerinin saçlarının çekiştirilerek, peruk olup olmadığının kontrol edildiğini ifade eden Mumcu, ''Başbakan, siz bu ülkeye özgürlük için gelmiştiniz; olan yarım yamalak özgürlük de gitti'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın kendi iktidarlarında yaptıkları işlerle ilgili olarak sık sık 'sessiz devrim' ifadesini kullandığını hatırlatan Mumcu, ''Sessiz devrimmiş... Bunun sesli olanından Allah saklasın. Cumhuriyet değil, insanlık tarihinde televizyonda konuşma oranı bu kadar yüksek olan örnek var mı? Diktatörlükle yönetilen ülkeler de dahil olmak üzere devlet başkanları, başbakanlar, program sunucuları bu kadar televizyonlarda görülmüş müdür? Sesinizden gürültünüzden başka kimsenin sesi çıkmıyor" şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu, AB İlerleme Raporunda Türkiye'ye getirilen eleştirilerin birçoğuna katıldıklarını belirterek, "301. madde için AB yeterince iyi niyetli olmasa da haklıdır. Bu, özgürlüklerin kısıtlanması konusunda, demokrasi üstünde zafiyet yaratacak maddedir. Din eğitiminde haklıdır. Vatandaş çocuğunu Kuran kursuna gönderiyor, cemaat, tarikat eline düşüyor. Doğru dürüst bir din eğitimini, örgün eğitimin içine koysanız vatandaş memnun olsa fena mı olur" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious