Borçlanma limiti 5 kat arttırıldı

Borçlanma limiti 5 kat arttırıldı.30064
  • Giriş : 12.06.2009 / 16:50:00

Bütçe ödenekleri ile gelirler arasındaki fark miktarı kadar net borç kullanımının 2009 yılı için 5 katına çıkarılmasına yönelik tasarı TBMM'de kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bütçe ödenekleri ile gelirler arasındaki fark miktarı kadar net borç kullanımının 2009 yılı için 5 katına çıkarılmasına yönelik tasarıda yer alan madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Bu düzenlemeyle, Hazine'nin 2009 yılı için net borç kullanım tutarı 13.5 milyar liradan 74.8 milyar liraya çıkartılıyor.

TBMM'ye 22 Nisan'da sunulan ve "torba kanun" olarak adlandırılan "Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) Eklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın kalan maddeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Maddenin görüşülmesi sırasında konuşan CHP'li Faik Öztrak, değişikliğe gidilen "Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu"nu zamanında samimi bütçe yapılması ve mali disiplinin sağlanması için çıkardıklarını vurgulayarak, bütçedeki gelir-gider cetvelini değiştirmek yerine söz konusu kanunun değiştirilmesinin çok tehlikeli olacağını ve kredibilite kaybına yol açacağını söyledi.

Öztrak, "Bu değişiklik uzun vadede önemli sorunlara neden olur. Burada yapılması gereken revize bütçeyi Meclis'e getirmektir" dedi.
CHP'li komisyon üyesi Mehmet Akif Hamzaçebi de hükümetin gelirleri tahmin edemediği için borçlanmada limiti artırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Niçin geliri tahmin edemiyor? Çünkü 2009 yılı için küçülmenin ne olacağını bilmesi gerekiyor. Bu açıklanmıyor. Bundan dolayı da bütçe kanunun B cetvelinde (gelir) düzeltme yapmak mümkün değil. Ekonomide bütün sorunların çözülme anlayışı söz konusu. Bu çok daha büyük felaketlere neden olabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*