Borçlar Kanunu Tasarısı kabul edildi

Borçlar Kanunu Tasarısı kabul edildi.36422
  • Giriş : 25.12.2008 / 23:45:00

TBMM Adalet Komisyonu, yaklaşık 2 ay süren çalışmanın ardından 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı'nı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan TBMM Adalet Komisyonu, yaklaşık 2 aydır üzerinde çalıştığı 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerini bugün tamamladı. Tasarı üzerinde bugün yapılan görüşmelerde, Komisyon Başkanvekili AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün değişiklik önergesiyle kiracı-ev sahibi ilişkilerini düzenleyen maddede kiracı lehine değişiklik yapıldı. Buna göre kiralananın kullanımıyla ilgili yan giderler, kiraya veren tarafından karşılanacak. Ödenmemiş kira borcuna iki katına kadar ceza öngören hüküm de metinden çıkartıldı.

Adalet Komisyonu'nda kabul edilen tasarıya göre sözleşmelerde güvenlik elektronik imza kullanılabilecek. Hakim, haksız fiilden doğan bedensel zararlarda bilirkişiler tarafından hesaplanan tazminat miktarına müdahale edemeyecek. Ağır bedensel zarar veya ölüm durumunda zarar görenin ya da ölenin yakınları tazminat isteme hakkına sahip olacak. Hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve uğradığı zararın giderilmesi için acil maddi desteğe ihtiyacı olanlara geçici ödeme yapılabilecek. Hakim, zarar görenin, iddiasının haklılığını gösteren inandırıcı kanıtlar sunduğu ve ekonomik durumu da gerektirdiği takdirde davalının, zarar görene geçici ödeme yapmasına karar verebilecek.

Ekonomik krizin yaşandığı dönemler gibi olağanüstü dönemlerde sözleşmeler, değişen şartlara göre yeniden düzenlenebilecek. Kira bedellerinde, bir önceki yılın üretici fiyat endeksinden yüksek oranda artış yapılamayacak.

İşveren, işin görülmesi ve işçilerin işyerindeki davranışlarıyla ilgili genel düzenlemeler yapabilecek. İşçi, işverene kusuruyla verdiği her türlü zarardan sorumlu olacak. İşveren, işyerinde dürüstlük kurallarına uygun ortamı sağlamakla, işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları, tacize uğrayanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri alacak.

Tasarının, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın Genel Kurul'daki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Meclis Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*