Borçları sıfırlayacak o rapor

Borçları sıfırlayacak o rapor.7889
  • Giriş : 20.03.2008 / 11:09:00

4 yıl önce Ortadoğu uzmanı ve ekonomist Ahmet Yılmaz, Erdoğan'a bir rapor verdi. Bu rapor, Türkiye'nin dış borcunu sıfırlayacak formülü içeriyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kapatma davasıyla gündemde olan AK Parti'ye, 4 yıl önce Ortadoğu uzmanı ve ekonomist Ahmet Yılmaz bir rapor verdi. Şahsen kendisi Esenboğa havaalanında bu raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teslim etti.

RAPORDA NE VARDI?

O rapor İsrailli ve dünyanın en önemli ekonomistleri tarafından Türkiye için özel olarak hazırlanmıştı. Rapor Türkiye'nin o dönemde 214 milyar dolar olan dış borcunu 4 yıl içinde sıfırlamanın formülünü içeriyordu.

ECNEBİYE MAHKUM ETTİ

Bu raporu hatırlatan Ahmet Yılmaz şöyle diyor; "Ne değişti 5 yılda onca satılan millete ait varlığa rağmen 214 milyar toplam borç 5 yılda 450 milyar olmuştur. Bu millete yazıktır.

Erdoğan’a 4 yıl önce Esenboğa havaalanında bu milletin 214 milyar olan borcunu 4 yılda sıfıra indirebilecek İsrailli ve dünyanın önemli ekonomistleri ile yaptığım bir raporu verdim. Fakat o bu aziz milletin borcunu 4 yılda sıfıra indirmek yerine 2 katına çıkararak milleti ecnebiye mahkum etmiştir" dedi.

Türkiye'nin AK Parti iktidarı ile ekonomik olarak köşeye sıkıştığını belirten Yılmaz, iktidarı beceriksizlik ve basiretsizlikle suçladı.

ZAMANLAMA YANLIŞ

Ahmet Yılmaz, AK Parti hakkında yargıtayın açtığı davanın zamanlamasının yanlış olduğu kanaatinde. Yılmaz'a göre bu dava şehit cenazelerinin geldiği dönemde açılmalıydı.

Şöyle diyor Yılmaz, "Bana göre o günkü gerekçeler vatandaş açısından daha sağlamdı gibi gelmekte aksine bugün açılan bu davanın ise hem yerel seçimlere hem de var olan ekonomik krize gölge düşürdüğü ve vatandaşın dikkatini dağıttığı kanaatini taşımaktayım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious