Bordeaux bir geri dönüş oldu

Bordeaux bir geri dönüş oldu.17403
  • Giriş : 27.02.2009 / 20:22:00

Dün gece futbolseverler Bordeaux karşısında Galatasaray'ın yıllarsonra gelen Avrupa başarısına şahit oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle UEFA Kupası finalmaçının ezeli dost ve rakibi konumundaki Fenerbahçe'nin stadındaoynanacak olması bu mücadeleyi daha da anlamlı kıldı.

Elde edilen 4.Tur'un kazanılmasında dünyaca ünlü oyuncularının yanı sıra, kendi altyapısından yetiştirdiği futbolcularının skorer oyunu, Galatasaraytaraftarlarını bir kat daha sevindirdi. UEFA Kupası 3. Tur rövanşmaçında Bordeaux galibiyeti, futbolda öze dönülmesi gerektiğig erçeğini bir kere daha ortaya koyması açısından oldukça önemliydi.

Spor otoriteleri futbolda milyonların akıtıldığı bir dönemde ArdaTuran, Sabri Sarıoğlu, Mehmet Güven gibi altyapı kökenli futbolcuların Bordeaux maçındaki özverili mücadelelerinin diğer Türk takımlarına daörnek olması gerektiği, ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Türktakımları için alt yapının kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikirler.Dün gece, Galatasaray'da attığı 2 gol ve 1 asistle Arda Turan ve sondakikada gelen golüyle Sabri Sarıoğlu takımlarının 4. Tur'a çıkmasındabüyük rol üstlenmişlerdi.

Galatasaray menşeli bu oyuncuların yanı sırasaha kenarında en az onlar kadar terleyen Teknik Direktör BülentKorkmaz'ın da alt yapı kökenli olması dikkat çekilmesi gereken birbaşka noktaydı. Böylelikle Galatasaray tepeden tırnağa özkaynaklarıyla dünkü başarıya imza atmış oldu.

Kamuoyu, halen kadroda bulunup da sakatlığından ötürü sahalardan uzakkalan Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Orkun Uşak'ın da katılımıyla altyapınınönem arz ettiği gerçeği bir kez daha anlaşılacaktır düşüncesinde.Halen farklı takımlarda kiralık olarak mücadele veren Cafercan Aksu,Erhan Şentürk, Oğuz Sabankay gibi futbolcularıyla "futbolcu fabrikası"unvanını almaya aday Galatasaray Futbol Takımı, böylelikle bir anlamdahem kendi hem de Türkiye'nin geleceğini garantiye almakta.

Bilindiği üzere Galatasaray, daha önceden de Tugay Kerimoğlu (GlasgowRangers, Blackburn Rovers), Fatih Akyel (Mallorca) Okan Buruk (İnter)ve Emre Belözoğlu (İnter, Newcastle United) gibi alt yapısındanyetiştirdiği futbolcularını yurt dışına ihraç ederek bu anlamda Türkfutbolunun öncülerinden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*