Bornova'ya ilk doğalgaz verildi

  • Giriş : 27.06.2007 / 23:36:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, asfaltlama ekiplerinin yetersiz kalması nedeniyle kentteki tüm kazı çalışmalarını bir süreliğine durduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bornova'ya ilk doğalgazın verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Aziz Kocaoğlu, doğalgaz çalışmalarının başlamasıyla birlikte kentin 40-50 yıldır görmediği yoğunlukta kazılarla karşı karşıya kaldığını, böyle bir çalışmada vatandaşın zor durumlar yaşamamasının mümkün olmadığını bildirdi.

İstanbul ve Ankara'daki doğalgaz çalışmalarında çıkan sorunlardan deneyimler edindiklerini ve kazıları her ilçede birimlere ayırarak yürütmeyi planladıklarını ifade eden Kocaoğlu, vatandaşı en alt düzeyde rahatsız ederek belli bir düzeye geldiklerini kaydetti.
Kocaoğlu, şöyle konuştu:

''Şu anda kazıları bir müddet için tatil ettik. Sadece İzmirgaz'ın değil, İzmir Jeotermal, İZSU, Telekom ve TEDAŞ'ın yaptığı kentteki tüm kazı çalışmalarını durdurduk. İzmirgaz, bize 5 ilçeyi birden bire teslim etti. İzmir'de ve Manisa'da ne kadar asfalt ekibi varsa kullanıyoruz ama yetiştirmek mümkün değil. (Bir duralım evimizin önünü temizleyelim) istiyoruz. En kısa zamanda tekrar başlayacağız. Ekiplerimiz 24 saat çalışıyor.'' Törende konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç ise törene, Şırnak'ta bir operasyon sırasında rahatsızlanarak şehit olan piyade er Ceysu Ceylan'ın cenaze töreninden geldiğini belirterek, tüm İzmirliler'e başsağlığı diledi.

İzmir'in, vatanını, ulusunu ve bayrağını çok seven bir kent olduğunu ve şehidinin de bol olduğunu kaydeden Kıraç, ''Son günlerde bu şehitleri çok görmeye başladık, yüreğimiz parçalanıyor. Başımız sağolsun. Hain, bölücü terör örgütünün mutlaka biteceğinden, Türk devletinin bu topraklar üzerinde kıyamete kadar yaşayacağından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söylüyorum'' dedi.

Kıraç, kazı çalışmalarının insanlar için katlanması zor bir özveri olsa da doğalgazın bir zorunluluk olduğunu ve bu kent için çok geç kalındığını söyledi.

İzmir'in, EXPO 2015'e aday bir kent olarak tüm uygar kentler ve rakipleri bunu kullanırken çevreyi kirleten yapısını insanlara sunamayacağını kaydeden Kıraç, ''Tüm kurumların koordinasyonuyla insanlarımızı en az rahatsız edecek şekilde bu çalışmaları çabukça bitirmemiz gerekiyor. Zorlukları iyi koordine olarak aşmak durumundayız'' diye konuştu.

İzmirgaz Yönetim Kurulu Üyesi Veysi Koloğlu ise toplam 250 milyon dolar yatırımla 5 yıl içinde tamamlanması planlanan yatırım kapsamında bugüne dek 46 milyon dolarlık yatırımla 6 ilçede 150 bin konuta doğalgazın ulaştırıldığını kaydetti.
Tören sonrası Kıraç, Kocaoğlu ve İzmirgaz yetkilileri, ilçeye ilk gazın verilmesini temsilen kurulan meşaleleri ateşledi.

Törende halk oyunları ekiplerinin yapacağı gösteriler ise şehit cenazesi nedeniyle iptal edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious