Borsa çökebilir iddiası

Borsa çökebilir iddiası.15978
  • Giriş : 19.06.2008 / 11:19:00

Piyasalar teslim bayrağını çekti. Şimdi yatırımcılara şu bilgi notları yağıyor: “Berbat bir döneme giriyoruz. Borsaların 3 ay içinde çökme olasılığı yüksek...YTL gibi para birimlerine dikkat.”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa’nın önde gelen bankalarından Royal Bank of Scotland (RBS) dün sabah müşterilerine yönelik olarak hazırladığı raporda, gelecek 3 ay içerisinde piyasalarda resmen çöküş beklediğini yazdı. ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan mortgage krizini bundan yaklaşık 2 yıl önce yayımladığı analizlerle öngören RBS’nin analisti Bob Janjuah tarafından hazırlanan raporda, “Durum artık merkez bankalarının kontrolünden çıktı, küresel ekonomik yavaşlama hızlanacak, resesyon yayılacak ve şirket bilançoları bundan olumsuz etkilenecek. ABD borsalarında S&P endeksi 2008 yılının eylül ayına kadar (3 ayda) yüzde 22 düşer” dedi.

RBS’nin müşterilerine gönderdiği bilgi notunda, “Nakdin kral olduğu bir döneme giriyoruz” diyen Janjuah, şu öngörülerde bulundu:

* Geçen yıldan bu yana düşen borsalar kendilerine gelemiyor. Kredi piyasaları birer birer batıyor. Küresel ekonomik büyüme yavaşlarken enflasyon kontrolden çıktı. Fiyatlar denetimsiz bir şekilde artıyor.

* Özellikle önümüzdeki 3 ay için çok berbat bir dönem kapımızda. Son günlerde tek iyi haber, petrol fiyatlarındaki kısmi düşş. Enflasyon yatırımın düşmanıdır. Bu yüzden dünya enflasyonla mücadele için daha düşük büyüme oranlarına razı olmak zorunda.

* ABD Merkez Bankası (Fed) şu an panik içinde, aslında ne yapacağını bilemiyor. Piyasa indirim bekliyor, Fed de faizleri indiriyor. Başka da bir şey yapamıyor. Fed de, Avrupa Merkez Bankası da tek seçenekli bir seçimle karşı karşıya. Petrol, gıda fiyatlarıyla birlikte işsizlik oranları da artarken bankalar kredileri kesemezler.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious