Borsa çöktü, EXPO çökmesin

Borsa çöktü, EXPO çökmesin .9345
  • Giriş : 18.03.2008 / 16:28:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. MÜSİAD İzmir Şube Başkanı İzzet Alagöz, "Bu, İzmir'e karşı açılmış bir kapatma davasıdır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Partisi'nin kapatılması talebiyle açılan davanın İzmir'e ve EXPO 2015'e yönelik olduğunu iddia eden Alagöz, "EXPO 2015 için karar aşamasında olunduğu bu dönemde, başta İzmir ve Türkiye için 50 milyar dolar gelir kaybı riski anlamına gelen bu dava, İzmir'e yapılmış bir haksızlıktır. Türkiye, dünyanın 17. büyük ekonomisine sahiptir. Son yıllarda ülkemiz, diğer ülkelerle her alanda başarılı bir şekilde rekabet edebilecek seviyeye gelmiştir." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) ile katılım müzakerelerinin yürütüldüğü bir dönemde halkının kaderiyle oynanmayacağını ifade eden Alagöz, "Bu keyfilik, ülkemize yapılan büyük bir kötülük olmuştur. Tarihe, 87 yılın yabancısı bir garip saygısızlık notu düşülmüştür. Hukuk siyasileştirilmiş, Türk milletinin iradesine, demokratik kazanımlarına, değerlerine saygısızlık yapılmış, millet küçümsenmiştir. Görevi başındaki bir Cumhurbaşkanı için siyasi yasak istemek, Türkiye'nin devlet geleneklerine ve Anayasa'ya aykırıdır. Aynı zamanda Türk milletini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığına gölge düşüren bu hukuk ayıbını, halkımız uzun yıllar unutmayacaktır. Bu iddianameyle sanıldığı gibi AK Parti değil, ancak esefle belirtmekteyiz ki başta Türk demokrasisi, çoğulcu parlamenter rejim, millet iradesi, yargı saygınlığı, ülke ekonomisi ve dış politika ağır bir yara almıştır." dedi. Dünya ekonomisinin büyük bir çalkantı ve belirsizlik içinde olduğuna da dikkat çeken MÜSİAD Şube Başkanı Alagöz, "Şu ortamda iç ve dış yatırımlar, üretim, tüketim, istihdam, döviz ve para piyasaları dengesini tehlikeye atacak, halkın refahını ve iş durumlarını baltalayabilecek böyle bir yanlışı tasvip etmiyoruz. Siyasi partilerin, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın demokrasi ve millet iradesi adına biraraya gelerek bu vahim yanlışın karşısında yer alması gerekmektedir. Buna sebep olan kurum ve şahısların keyfî sayılabilecek tutum ve davranışlarını önlemek için gerekli hukuki ve idari düzenlemeler acil olarak gündeme alınmalıdır." diye konuştu. Çanakkale şehitlerinin anıldığı günlerde olunduğunu hatırlatan İzzet Alagöz, Çanakkale'yi geçilmez yapanın milletin çelik iradesi olduğunu kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU: UMARIM ÜLKE YARA ALMADAN ATLATIR

İzmir'in EXPO yarışını 15-20 oy farkla kazanacağını tahmin eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ankara siyasetindeki olağanüstü hareketlilik için, "Umarım ülke yara almadan, en hafif şekilde atlatılır." dedi.

Başkan Kocaoğlu, Yaşlılar Haftası dolayısıyla belediyeye bağlı Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi'ni ziyaret etti. İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ve İl Sosyal Hizmetler Müdürü Zekeriya Ertaş'la birlikte huzurevinde yemek yiyen ve yaşlılarla sohbet eden Kocaoğlu, 304 kişi kapasiteli kurumda şu anda 295 yaşlı bulunduğunu ve çoğuna ücretsiz bakıldığını ifade etti. Kocaoğlu, "Yaşlılarımızı rahat ettirmek ve mutlu olmalarını sağlamak için hep birlikte çalışıyoruz. Geçen aylarda Güzelyalı'da açtığımız Sağlıklı Yaş Alma Merkezi de bu çalışmalarımızdan birisi." şeklinde konuştu. Buca ilçesinde 70 dönümlük alana "sosyal kampüs" yapılması için proje geliştirdiklerini belirten Kocaoğlu, huzurevinin buraya taşınacağını söyledi.

Huzurevi ziyareti sırasında gazetecilerin EXPO ile ilgili sorularını da cevaplayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 14-15 Mart tarihlerinde Paris'e yaptığı ziyareti değerlendirdi. Başkan Kocaoğlu, "Benim umudum, EXPO 2015'i Milano'ya karşı 15-20 oy farkla almak." dedi. 27 Mart'ta tekrar Paris'e gideceğini hatırlatan Kocaoğlu, "Her kesimden, çok taraflı olarak, hep beraber çalışıyoruz. Hep birlikte elimizden geleni yapıyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious