Borsa değer kaybediyor

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İMKB Bileşik Endeksi ikinci seansın ilk yarısını, birinci seans kapanışına göre 467,09 puan azalarak 41.694,63 puandan geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hisse senetleri, birinci seans kapanışına göre yüzde 1,11 oranında değer kaybetti.

Birinci seansta işlem gören toplam 320 hisse senedinden 115'i değer kazandı,125'i değer kaybetti, 80 hissenin fiyatında ise değişiklik olmadı.

Birinci seansta 535 milyon 376 bin 805 YTL'lik işlem hacmi oluştu. En çok
işlem gören hisse senetleri Doğan Holding, Garanti Bankası, Ereğli Demir Çelik, Yapı ve Kredi Bankası ve İş Bankası (C) oldu.

ÖNGÖRÜLER NELER?

Borsada geçen haftaki toparlanmanın ardından dış piyasalardaki sorunların tam çözülmediği kaygısıyla temkinli bir yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Dundas Ünlü Analisti Tunç Yıldırım, "Cuma günkü Amerikan verisi sonrasındaki düzelme bugün de biraz devam edebilir. Ancak yukarı çıkış potansiyeli limitli olduğunu düşünüyorum" dedi.

ABD'de Cuma günü Şubat ayında tarım dışı istihdamın 97,000 olduğu, işsizlik oranının ise yüzde 4.5 olduğu açıklanmıştı. Verinin ekonominin ılımlı bir hızda büyümeye devam ettiği yönündeki görüşleri desteklemesinin ardından ABD borsaları haftanın son gününü yatay bitirdi. Mortgage piyasası ile ilgili süren kaygılarla, borsalarda seans başındaki toparlanma etkisini kaybetti.

Güçlenen doların Asyalı ihracatçıları desteklemesiyle ve ABD istihdam verisinin dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığı ile ilgili yatırımcıların güvenini tazelemesinin ardından Asya borsaları son düşüşlerinden toparlanmaya devam etti ve haftanın ilk gününde yükseldi. Brezilya borsası da yükseldi.

Yıldırım, "Olsa olsa 500-1000 puan düzeltme daha devam edebilir ama ondan sonra neredeyse düşüş öncesi seviyelere gelmiş olacağız ki bu çok doğal değil. Yurtdışındaki sorunlar tam anlamıyla geçmiş değil o yüzden temkinli olmak lazım" dedi.

Turkish Yatırım'ın araştırma notunda da, "ABD tarımdışı istihdam rakamları ile birlikte ise makro anlamda dalgalanma bitti. Dalgalanmanın küllerinden yeniden doğmaması için, ABD'de makro ekonomik veriler ve piyasalara etkileri izlenmeye devam edilecek" denildi.

Turkish Yatırım, destek olarak 41,500, direnç olarak da 42,500-43,300 puan seviyelerini gördüğünü açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious