Borsa gözünü rekora dikti

Borsa gözünü rekora dikti.19689
  • Giriş : 02.10.2007 / 11:35:00

Yurtdışı piyasalardaki olumlu hava ile birlikte ABD ve Asya borsalarında kırılan rekorlar, İMKB'yi de benzer bir beklentinin içerisine soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sabah açılışla birlikte 55 binin üzerine çıkan borsa rekor seviyelere giderek yaklaşıyor.

Borsa ilk seansın ilk bölümünde 55 bin puanın üzerinde kalma çabası içerisinde görülüyor. Özellikle mali sektör hisselerinin desteğiyle endeks yaklaşık yüzde 1.7 değer kazandı.

Borsa, 22 Temmuz seçimlerinde tek parti hükümetinin çıkması ile birlikte çok hızlı bir hareket gerçekleştirmiş ve 23 Temmuz'da 56 bin 309 puana kadar çıkarak seans içi rekorunu kırmıştı. Gün sonu kapanış rekoru ise 55 bin 625 puan olarak kaydedilmişti.

Yurtdışı piyasalarda görünümün olumlu olduğuna işaret eden uzmanlar, yatırımcıların yükselişe oynadığını ve olumsuz haberleri görmezden geldiğine dikkat çekiyor. Kuşkusuz buradaki en önemli beklenti ise ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimine devam edeceği yönündeki kuvvetli öngörüler. Uzmanlar, bu beklentilerin dün UBS ve Citigroup'dan gelen olumsuz kar rakamlarını dahi gölgelediğini ve ABD borsalarını rekora taşıdığının altını çiziyor.

ABD TÜM DÜNYAYI SÜRÜKLÜYOR

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD borsalarındaki rekor serisi diğer borsalar üzerinde de etkili oluyor. Rotalarını ABD'ye göre belirleyen borsalara hızlı alımlar gelirken İMKB de bundan nasibini alıyor. Uzmanlar, yurtdışının olumlu hali devam ettiği sürece İMKB'de de yükselişin sürmesini bekliyor. Yabancı yatırımcıların büyük bir ağırlığının olduğu borsada iç siyasi gelişme ve tartışmalar ise seyir üzerinde fazla etkili olmuyor.

Borsada genel beklenti yükselişin devam edeceği yönünde olsa da riskleri fazla gözardı etmemek gerekiyor. "Piyasalarda herşey süt liman değil" uzmanlar, mevcut durumda iyi haberlerin satın alındığını, buna karşılık kötü haberlerin gözardı edildiğini belirtiyor. Ancak yurtdışı piyasdalarda olası bir bozulma ve ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin açıklanabilecek zayıf rakamlar, piyasadaki gidişi terse çevirebilir.

UZMANLAR 'YOLA DEVAM' DİYOR

Anadolu Yatırım Teknik Stratejisti Halil Reçber, borsada 55 bin-55 bin 50 aralığının çok önemli olduğuna dikkat çekerken, endeksin bu seviyeyi aşması halinde yeni zirve denemelerinin gündeme geleceğini belirtti.

TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aşçıoğlu, CNBC-e'ye yaptığı açıklamada, borsanın yeni bir zirve denemesi yapmasını beklediğini belirtti. Aşçıoğlu, endeksin önceki zirvesini geçmesi kalinde borsada hedeflerin 58 bin 500 ve 60 bin olduğunu belirtti.

Turkish Yatırım Finansal Strateji Direktörü Gökhan Uskuay, Türkiye'nin dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmada diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha az etkilenmesine karşın, dalgalanma sonrasında tutuk kaldığına dikkat çekti. Uskuay, "Yurtdışında yaşanan rekorlar karşısında İMKB yatırımcıyı bıktıran suskunluğunu bozup ve diğer gelişmekte olan ülkelere intibak edip etmeyeceğini bugünkü işlemlerde göreceğiz. İMKB bugünü mevcut gündem ile 55.000 üzerinde kapatabilmeli, 56.300-57.100 direncine doğru hareketini sürdürmelidir" diye konuştu.

Yapı Kredi Yatırım analisti Hüseyin Taş da hareketin devam edeceğini öngörüyor. 'Endeks yola devam eder' diyen aş, borsanın 57 bin 500 puanı görebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious