Borsa operasyonundaki vekiller!

Borsa operasyonundaki vekiller!.20950
  • Giriş : 03.04.2009 / 15:43:00
  • Güncelleme : 03.04.2009 / 16:08:15

İMKB'de manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen 44 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Borsada manipülasyon yaparak küçük yatırımcıyı zarara uğrattığı ileri sürülen 44 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyette sorgulanan zanlılar , örgüt kurarak suni fiyat oluşturup haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Yaklaşık 1.5 yıldır yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda şüphelilerin 5 ayrı şirketin hisselerinde suni yükselmeler yaptıkları öne sürülüyor. Yapılan teknik takip çalışmaları sonucunda CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın da borsada manipülasyon yapmak için bir ayaraya gelen grupla bağlantısı olduğu ve birlikte hareket ettiği belirtildi.

Çetin Soysal da grupla birlikte hareket etmiş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili olan Çetin Soysal'ın, yerel seçim çalışmaları sürerken bile aklının borsada olduğu söyleniyor. Borsayı oldukça yakından takip ettiği belirtilen Soysal'ın, milletvekili seçilmeden önce İstanbul Etiler'deki ofisinde gün boyu borsa ekranını takip ettiği ve bazı dönemlerde yakın çevresine çok büyük paralar kaybettiğini
söylediği öğrenildi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın da adı borsa operasyonuna karıştı. Soysal'ın suç işlemek amacıyla kurulan çete kapsamına sokulan grup ile birlikte hareket ettiği ve borsada yapılan manipülatif hareketlerde bulunduğu öğrenildi. Polis tarafından yapılan 1.5 yıllık teknik takip sonucundan Soysal'ın da grup üyeleri ile yaptığı telefon görüşleri kayıt altına alındı.

Konuşmalarda Soysal'ın grup ile birlikte hareket ettiğini belirten taleplerin yer aldığı ifade ediliyor. Soysal'ın milletvekili olduğu için hakkındaki soruşturmanın ayrıldığı öğrenildi.

DOKUNULMAZLIĞI VAR

Şüpheliler hakkında iddianame hazırlandıktan sonra Soysal'la ilgili olarak suç isnat edilirse, dosyası ayrılacak ve Meclis'e gönderilecek. TBMM'nin Soysal'ın dokunulmazlığını kaldırması halinde CHP milletvekili için yargılama yolu açılacak.

17 YILDIR CHP'Lİ

2006 yılında İstanbul Yaşam Derneği'ni kurarak başkanlık da yapan Soysal'ın o dönemde derneğin finansmanını da CHP'den sağladığı iddia ediliyor.
1963 yılında İstanbul Fatih'de doğan Sosysal, 1992 yılından bu yana CHP İstanbul il teşkilatında çeşitli görevlerde bulundu. 2004'te Beşiktaş ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği de yapan Soysal, 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmişti. 1997'de Karagümrük Spor Kulüp Başkanlığı da yapan Soysal aynı zamanda Galatasaray Kulübü Kongre üyesi.


AK PARTİ MİLLETVEKİLİ BUDAK'IN DA DİNLEMEYE TAKILDIĞI İDDİA EDİLDİ

Aynı perasyonda CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın yanı sıra bir milletvekilinin daha adı geçiyor. AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak'ında operasyon kapsamında dinlemeye takılan isimlerden biri olduğu iddia edildi.
nedeniyle ayrıldı.

NTV'ye konuşan Çetin Soysal, manipülasyon iddialarını reddetti ve telefon dinlemeleriyle ilgili olarak "Telefonum 24 saat açık, herkesle görüşürüm" dedi.

AKParti'li Budak ise telefon dinlemesine takıldığı Akın Şapçı ile Keşan'dan tanıştıklarını belirterek "Kesinlikle borsa hakkında konuşmadık, belki parti işleri konuşmuşuzdur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*